TFRS uygulayan işletmelerde şirket değerlemesi ve bir uygulama
Company valuation onder IFRS and an application
- Tez No: 418148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde artık şirketlerin asıl amacının hisse değeri maksimizasyonu olduğu düşünüldüğünde değerleme süreci daha da önemli hale gelmektedir. Bunun yanında şirket yöneticileri için başarılı finans politikalarının belirlenmesinde de şirketin gerçek değeri büyük önem arz etmektedir. Şirket değerinin belirlenmesi önceden beri tartışılan önemli bir konu olmuş ve değerin hesaplanmasında kullanılan farklı yöntem ve teknikler geliştirilmiştir. Değerlemede kullanılan muhasebe bilgileri, tüm bilgi kullanıcılarının karar alma noktasında faydalanabilecekleri temel kriterlerden biridir. Bu bilgiler şirketle ilgili geçmiş ve cari döneme ilişkin değerleme imkânları sunarken, geleceğe ilişkin de planlama ve öngörü olanağı sağlar. Bu yüzden finansal tablolarda yer alan bilgilerin, doğru, güvenilir, anlamlı, karşılaştırma yapmaya elverişli ve zamanlı olması gerekmektedir. UFRS (TFRS)'lerin kullanımı ile işletmelerin finansal tabloları, finansal bilgi kullanıcılarına daha doğru bilgiler sunmaktadır. Şirket değerlemelerinde kullanılan defter değerlerinde düzeltme ihtiyacı TFRS'lerin uygulanmaya başlamasıyla azalmaktadır.Bu çalışmanın amacı, piyasada kullanılan şirket değerleme yöntemlerini açıklamak, UFRS (TFRS)'deki varlık ve kaynaklara ilişkin ölçülerinin muhasebe kayıtlarına etkilerini incelemek ve bu şekilde düzenlenen bir bilançonun şirketin gerçek değerini ortaya koyması açısından önemini araştırmak ve değerleme sürecine etkilerini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the valuation process has became much more important . considering shareholding maximization is the main purpose of the companies. Moreover, the companies' real values pose great importance for executives to determine the successful financing policy. Determining the value of a company always has been an important discussion topic as well as different methods and teqniques have been developed to calculate the value. The accounting information that is used in the valuation is one of the main criteria which all information users can benefit during“decision-making”positions. On one hand these informations provide opportunity to evaluate the company's history andcurrent period valuation, on the other hand it gives opportunities for future planning and forecasting. Therefore, the informations in the financial statements must be accurate, reliable, meaningful and convenient to make a comparison. Through the usage of IFRS (TFRS), financial statements of the companies provide more accurate information to financial information users. With the start of using TFRS, registration requirements which are used in the companies valuation adjustments has decreased.The aim of this study is to describe the evaluation methods of companies that are used in the market, to examine the effects of possesions and resources in TFRS on accounting records, to research the importance of arranged balance sheets (or financial statements) to bring out the real value of the company and determine the effects of the valuation process.