Zihinsel yetersizliği olan öğrencilere dört işlem becerilerinin öğretiminde sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği
The effectiveness of the virtual-representational-abstract strategy on basic calculation skills on children with intellectual disability
- Tez No: 654787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Araştırmanın amacı zihinsel yetersizliği olan öğrencilere dört işlem becerilerinin (toplama, çıkarma, çarpma ve bölme) öğretiminde sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiğini incelemektir. Bu amacın yanı sıra araştırmada sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisi ile yapılan öğretimlerin farklı ortam ve kişilere genelleme etkisi, öğretim sona erdikten 1, 2 ve 3 hafta sonra izleme etkisi ve bu strateji hakkında öğretmenlerin görüşlerini belirlemeye yönelik sosyal geçerliliği araştırılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden yoklama evreli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri araştırmaya katılan öğrencilerin dört işlem becerilerini gerçekleştirme düzeyleri, bağımsız değişkeni ise sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisi ile yapılan öğretimdir. Araştırmada bu stratejinin birinci aşamasında kullanmak üzere web temelli bir sanal manipülatif geliştirilmiştir. İkinci aşamada resimli kartlar ve son aşamada ise çalışma kâğıtları kullanılmıştır. Bu aşamalara göre uygulama süreci Bolu' da yaşayan, zihinsel yetersizlik tanısı almış, yaşları 7-12 arasında değişen yedi öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde toplanan veriler görsel analiz ve etki büyüklüğü hesaplamaları ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda zihinsel yetersizliği olan öğrencilere dört işlem becerilerinin kazandırılmasında sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkili olduğu görülmüş ve bu bulgular etki büyüklüğü hesaplamaları ile desteklenmiştir. Ayrıca öğrencilerin kazandıkları bu becerileri öğretim bittikten 1, 2 ve 3 hafta sonra da koruyabildikleri, farklı ortam ve kişilere genelleyebildikleri ve öğretmenlerin sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisi hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine effectiveness of teaching basic calculation skills (addition, subtraction, multiplication and division) using the virtual-representational-abstract strategy on children with intellectual disability. This study also examined generalization effects accross different people and conditions, maintenance effect after 1, 2 and 3 weeks and social validity about teachers' views with this strategy. A single case multiple probe across participants design was used in this study. The dependents variable of this study were students' correct response with the skills of basic calculation skills whereas the independent variable of this research was virtual-representational-abstract strategy. In the research, a web-based virtual manipulative was developed to be used in the first phase of this strategy. Picture cards were used in the second phase and worksheets in the last phase. This study was conducted in the province of Bolu. Seven students with intellectual disability participated in this study. Students'age ranges from 7-12 years old. To analyze the data, researcher conducted visual analysis and elected to use effect size calculations. At the end of the study, findings of the study indicated that virtual-representational-abstract strategy was effective in teaching basic calculation skills to students with intellectual disability. These findings are supported by effect size calculations. Subjects were determined to retain their skills 1, 2 and 3 weeks after training sessions were terminated, and they were also noted to generalize the target skills across different settings and people. In addition, interviews with teachers reveal that their ideas are generally positive on the use of virtual-representational-abstract strategy instruction for students' calculation skills.