Ağrı M tipi kapalı ceza infaz kurumunda bulunan tutuklu çocukların sosyal bilgiler dersinde yer alan ''Haklarımı öğreniyorum'' konusudaki bilgilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of arrested kids' knowledge level about of ''I am learning my rights'' subject that is placed social studies course in Ağrı M type closed prison
- Tez No: 418168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sosyal Bilgiler dersi ile ceza infaz kurumlarının ortak amaçlarından biri bireylere toplumsal duyarlılık kazandırmak ve sosyalleşmesini sağlamaktır. Sosyalleşme; bireyin kendini ve çevresini tanıması ve çevresine uyum sağlamasıdır. Topluma uyum sağlayamadığından suça yönelen insanların barındırıldığı ceza infaz kurumlarındaki temel amacın hükümlü ve tutukluların eğitim ve iyileştirme çalışmalarıyla sosyalleşmesini sağlama olduğu düşünüldüğünde Sosyal Bilgiler dersinin ceza infaz kurumlarında sosyalleşme için etkili bir ders olduğu kabul edilebilir. Bu nedenle ceza infaz kurumlarında yapılan eğitim faaliyetlerinde Sosyal Bilgiler Dersi ile ilgili konuların öğretimi büyük önem taşımaktadır. Eğitimli nüfuslar gücü ve güçlü bir geleceği vaat ettikleri için gelişmiş ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin stratejik hedeflerinde öncelik sahibidirler. Türkiye'de de son yıllarda eğitimle ilgili ciddi reformlar yapılmıştır. Eğitimle ilgili çalışmaların yoğunluk kazandığı önemli kurumlardan biri de ceza infaz kurumlarıdır. Bu çalışmada Ağrı M Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan çocukların Sosyal Bilgiler dersi Haklarımı Öğreniyorum konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve konu ile ilgili yapılan öğretim programının uygulanması sonucunda çocukların bilgilerinin değişiminin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada“Tek grup öntest-sontest kontrol grupsuz desen”kullanılmıştır. Araştırmada farklı yaş ve sosyo-ekonomik özelliklere sahip olan çocukların Sosyal Bilgiler dersi ile ilgili orta düzeyde bilgilerinin olduğu görülmüştür. Bu sonuç Sosyal Bilgiler dersinin geniş yelpazeye sahip konularının olması ve temel bilgileri içeren bir ders olmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak topluma dönecek olan çocukların ceza infaz kurumlarında eğitim almaları büyük önem arz etmektedir. Sosyal bilgiler dersi ise ülkenin eğitimli nüfusa sahip olma konusundaki amacına hizmet edecek en uygun özelliklere sahip derslerden biridir.
Özet (Çeviri)
The common way of Social Studies Course with prisons is to redound social awareness and to provide individuals socialize. Socialization is the individual's recognition of their self and the environment and adapt to their environment. Prisons are hosted to criminal people who are not adopted society, and have an aim to improve socializing of prisoners and detainees with education and rehabilitation activities. Due to this reason Social Studies Course Therefore, Social Studies Course can be accepted as an effective class for making socializing purpose real in prisons. Therefore, Social Studies Course topics have a great importance in the prison training activities. Because, educated populations covenant power and powerful future, it is owned a priority for developed and developing countries in strategic purposes. It was made serious reforms in education for last years in Turkey. Prisons are one of places for education related studies that obtain intensity. This study aims to research of arrested kids' knowledge level about of ''I am learning my rights'' subject that is placed social studies course in Ağri M type closed prison. And also as a result of the implementation of the curriculum is intended to measure the changes made on the subject of kids' knowledge.“Pre-test/post-test uncontrolled group design”was applied in the research. The study related with the kids who are in different age and have different socio-economic features in Ağrı M Type Prison, it was seen that social studies were found to be at an intermediate level of information about the course. This result is originated by Social Studies Course that has a wide range and contains basic information. As a result, it is a great importance to get education for the kids in prisons who will eventually join back to the society. The Social Studies Course is one of the courses that are the optimal serving for the purpose of having an educated population of a country.