Özel eğitim sınıfında çalışan öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretim programına ilişkin görüşleri (Ağrı ili örneği)
The opinions of teachers training in special education class on the Social Sciences studies programs (The case of Ağrı province)
- Tez No: 418176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma Ağrı ilinde görev yapan özel eğitim sınıflarında çalışan öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretim programına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Nitel Araştırma Yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada oluşturulan çalışma grubundan daha detaylı ve zengin bilgiler alınabilmesi amacıyla bu yöntem tercih edilmiştir. Araştırma grubu için yarı yapılandırılmış görüşme formu düzenlemiş ve uygulanmıştır. Araştırma grubu, Ağrı il merkezi, Doğubayazıt, Taşlıçay ve Hamur ilçelerinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında 12 okulda görev yapan 20 özel eğitim öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma grubunda yer alan öğretmenler okullarda çalışıyor olmaları ve özel eğitim konusunda deneyimli olmaları dikkate alınarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre özel eğitim sınıflarında çalışan öğretmenlerin özel eğitim öğrencilerine Sosyal Bilgiler öğretiminde, rol oynama ve drama, anlatım, problem çözme, gösteri, soru-cevap, basamaklandırılmış ve tartışma yöntemini ve diğer yöntemleri kullandıkları ortaya çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayalı olarak öneriler ortaya konarak, araştırma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the opinions of teachers who work in special education classes in Ağrı Province about the social sciences studies programs.Qualitative research methods are used in the research. This method is preferred in order to be more detailed and comprehensive information from the study group. A semi-structured interview form were prepared and applied for study group. The research group consists of 20 special education teachers working in 12 schools in Agri Province, Dogubayazit, Taşlıçay and Hamur district in the 2014-2015 academic year. The teachers in the research group is determined by considering their working in schools and having experience about special education.In this research, Qualitative Research Methods is used. That method is used to collect more detailed and rich information from the created working group. According to the findings obtained from the research; expression, role play and drama, problem solving, demonstration, question and answer, staged and discussion methods are used in social sciences education for special education teachers by the teachers working in special education classes. Among those methods, expression method is used by almost all the teachers.Putting forward recommendations based on the findings of the study, research is completed.