Bilgisayar ağları ve Beykent Üniversitesi örneği
An example of University computer networks and Beykent
- Tez No: 418266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bir ağın nelerden oluştuğundan, komple ağın parametreleri olan LAN (Local Area Network- Yerel Alan Ağı), WAN (Wide Area Network-Uzak Alan Ağı) ve Şehirlerarası Bağlantıdan, bilgisayar ağlarının amaçlarından, bir ağ ortamı ile sağlanan tipik yararlarından, bir ağın bileşenlerinden, ağ yapılarından (topolojisinden), mimariden, ağların birbirine nasıl bağlandığından (repeater, bridge, router, gateway, hub, switch), ağ cihazlarının yönetimi ve güvenliğinden, Internetten, TCP/ IP Protokolünden, Kablosuz ağdan, Beykent Üniversitesi Network yapısından ve üniversitenin Network planlarından söz edilmiştir. Komple bir ağ kurulmasında en önemli unsurlar teknoloji seçimi, iletim altyapısı (kablolu/kablosuz), cihazların seçimi ve bilinçli konfigürasyon yapılmasıdır. Beykent Üniversitesinin ağ yapısı incelendiğinde alt yapı bakımından karmaşık gibi görünse de standart bir ağ yapısına rastlamaktayız ve daha verimli sonuçlar alınması için bilinçli bir alt yapı ve konfigürasyonun yapılmasının kaçınılmaz olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Local Area Network, Wide Area Network and Metropolitian Area Network whose are the parameters of a whole network, the main benefits of network environment, network structure, OSI model, how a network can be constructed and connected with each other (repeater, bridge, router, gateway, hub, switch), the management and security of network devices, TCP/IP Protocol, Wireless Network, and the Network structure of Beykent University and its Network Plans. The fundamental determinators of construction of a whole network are selection of devices and conscious configuration. When we look at the network structure of Beykent University, even we can encounter a complex network structure, the existing structure meet the requirement, and when the university develop its structure, they can get more productive results.