Aile şirketlerinde çağdaş yönetim modellerinin uygulanması üzerine İstanbul ilinde ampirik bir araştırma
An amprical survey on application of modern management models on family corporations in Istanbul
  1. Tez No: 418265
  2. Yazar: ÖMER SAMET KAZDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, çağdaş yönetim modellerinin aile şirketlerinin genel performansı üzerindeki etkisi anket yöntemiyle analiz edilmiştir. Çağdaş yönetim modelleri olarak; Mavi Okyanus Stratejisi, Altı Sigma ve Kaos Teorisi kullanılmıştır. Anket çalışmasında 17 farklı aile şirketinde çalışan toplam 330 yöneticiye Pazar Yönelimi, Çağdaş Yönetim Modelleri ve Firmanın Genel Performansı başlıkları altında sorular yöneltilmiştir. Analiz kısmında, Mavi Okyanus Stratejisinin Kaos Teorisine göre ön plana çıktığı ve Altı Sigmanın genel performans üzerindeki etkilerini azalttığı net bir şekilde görülmüştür. Tepki oluşumunun gerekliliği rekabetçi bir ortamda yer alan tüm işletmeler için büyük önem taşırken; Tepkisizliğin yüksek derecedeki negatif yöndeki etkisinin firmanın mali ve büyüme performansına doğrudan etki ettiği de kaçınılmaz gerçektir. Sonuç olarak; Mavi Okyanus Stratejisinin ağırlıklı olarak şirket performansını direkt olarak etkilediği, şirketlerin belirsizlik ortamında fırsat da kovalamaya çalıştıkları ve muğlak bir rekabet ortamında şirket yeteneklerini arttırmaya çalıştıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the modern management models on general performance of the family corporations was analyzed with the questionnaire method. Blue Ocean Strategy, Six Sigma and Chaos Theory were used as the modern management methods. In the questionnaire work, total 330 directors working in 17 different family corporations were asked questions under the title of Market Orientation, Modern Management Models and General Performance of the Corporation. In analysis part, it was clearly seen that Blue Ocean Strategy came into prominence compared to Chaos Theory and decreased the effects of Six Sigma on general performance. While necessity of reaction formation has a great importance for all operations in a competitive environment, it is an inevitable fact that highly negative effect of the non-reaction affect the financial and growing performance of the corporation. In conclusion, it came out that Blue Ocean Strategy directly affects the corporation performance, and that corporations try to wait for an opportunity and try to increase the corporation skills in an ambiguous competitive environment.