Madde kullanım bozukluğu olan genç yetişkinlerde okupasyonel denge, yaşam kalitesi ve toplumsal katılım arasındaki ilişkinin incelenmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
Investigation of the relationship between occupational balance, quality of life and social participation in young adults with substance use disorder: A comparative study
  1. Tez No: 950603
  2. Yazar: YUNUS AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı genç yetişkinlerdeki Madde Kullanım Bozukluğunun (MKB) okupasyonel denge, yaşam kalitesi ve toplumsal katılıma etkilerini incelemek ve MKB olmayan genç yetişkinlerle karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise MKB olan genç yetişkinlerde okupasyonel denge, yaşam kalitesi ve toplumsal katılım arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Çalışmaya 18-40 yaş aralığında MKB olan 78 kişi ve MKB olmayan 84 kişi olmak üzere toplam 162 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların değerlendirilmesi için Sosyodemografik Form, Okupasyonel Denge Anketi, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği -Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ve Yetiyitimi Değerlendirme Çizelgesi (WHODAS– II) kullanılmıştır. Araştırma verileri ergoterapistler tarafından yüz yüze görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of substance use disorder (SUD) on occupational balance, quality of life, and social participation in young adults. It also compared these outcomes with those of individuals without SUD. Additionally, the study analyzed the relationships among these variables within the SUD group. A total of 162 voluntary participants between the ages of 18 and 40 were included: 78 with SUD and 84 without. Data were collected in person by occupational therapists using the Sociodemographic Data Form, the Occupational Balance Questionnaire, World Health Organization Quality of Life-BREF (WHOQOL-BREF), and the World Health Organization Disability Assessment Schedule–II (WHODAS-II).