Ergenlerde mobil telefon bağımlılığının sosyal anksiyeteye etkisinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Social anxiety of adolescents according to some variables examined the effects of mobile phone addiction
- Tez No: 418278
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde her geçen gün daha da etkili hale gelen mobil telefon bağımlılığının özellikle ergenlik döneminde 14-18 yaş aralığındaki kişilerde sosyal anksiyeteye sebep olduğu düşünülmüştür. Bu bağlamda araştırmanın amacı mobil telefon bağımlılığının ergenlerin sosyal kaygı düzeyleri üzerindeki işleyişlerini incelemektir. Sosyal kaygı düzeyleri incelenirken gittikçe artan ve hayatımızın her anını saran telefon kullanımlarının ergenler üzerindeki sosyal kaygı derecesini ve bunların yaş, cinsiyet, eğitim gibi faktörlere bağlı olarak nasıl değişkenlik gösterdiği araştırılmıştır. Araştırma da öncelikle sosyal anksiyete kavramının gelişimine ve aşamalarına bakılmış ardından ergenlik dönemlerinin özellikle mobil telefon bağımlılığına bağlı olabileceği düşünülen belirli temel özelliklerine değinilmiştir. Ardından mobil telefon bağımlılığının aşamaları araştırıldıktan sonra 14–18 yaş grubu ergenlerde algılanan mobil telefon bağımlılık düzeyleri ile sosyal anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki var olduğunu araştırmak üzere“ilişkisel tarama modeli”kullanılmıştır. Araştırmada, bireylerin bazı kişisel özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, sosyal anksiyete düzeylerini tespit etmek amacıyla da Bianchi ve Phillips (2005) tarafından geliştirilen Türkiyedeki geçerlilik ve güvenilirliği Yrd. Doç. Dr. Ali Haydar ŞAR ve Yrd. Doç. Dr. Abdullah IŞIKLAR tarafından yapılan“Problemli Mobil Telefon Kullanım Ölçeği”ve Liebowitz'in 1987'de geliştirdiği Sosyal Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, every day, more particularly in the mobile phone addiction in adolescence become influential people in the 14-18 age range is thought to be due to social anxiety. The aim of the research in this context is to evaluate the operation on adolescents' social anxiety level of the mobile phone addiction. Social anxiety levels and examining the increasing degree on the social concerns surrounding the use of telephone adolescents every moment of our lives, and their age, sex, has investigated how variation depending on factors such as education. Research has primarily social anxiety of adolescence and then to look at the concept stage of development and especially denial thought to be due to certain fundamental features of mobile phone addiction. Then the mobile phone addiction in adolescents 14-18 years of age after the stages of mobile phone addiction investigated by perceived levels of social anxiety in order to investigate whether there was a significant relationship“relational model”is used. In the study, individuals prepared by the researcher to identify some of the personal characteristics“Personal Information Form”, in order to determine their social anxiety“Social Anxiety Scale for Adolescents”and“Problem of Cell Phone Use Scale”is used.