İş sağlığı ve güvenliği açısından sağlık ve güvenlik işaretleri uygulamaları
Health and safety signage practices in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 938197
  2. Yazar: İSMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Public Health, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, modern çalışma hayatının temel taşlarından biri olarak günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Özellikle sanayi devrimi ile hız kazanan endüstriyel üretim süreçleri, beraberinde önemli riskler ve tehlikeler getirmiştir. Çalışanların bu süreçlerden korunması amacıyla geliştirilen iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hem ulusal hem de uluslararası düzeyde birçok düzenleme ve standart ile pekiştirilmiştir. Bu çalışma, iş sağlığı ve güvenliği alanında sağlık ve güvenlik işaretlerinin tarihsel gelişimini, iş kazalarını önlemedeki rollerini ve Türkiye'deki uygulamalarını ele almaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının dünya genelinde hala yüksek oranlarda devam etmesi, bu alandaki düzenlemelerin etkinliğini sorgulamayı zorunlu kılmaktadır. Özellikle Türkiye'de iş kazalarının oranlarının gelişmiş ülkelere kıyasla oldukça yüksek seyretmesi, bu çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. İş yerlerinde kullanılan sağlık ve güvenlik işaretlerinin uluslararası standartlara uygun olup olmadığı, bu işaretlerin doğru kullanımı ile iş kazalarının ne ölçüde önlenebileceği soruları bu araştırmanın temel dayanakları arasında yer almaktadır. Çalışmanın temel amacı, sağlık ve güvenlik işaretlerinin iş kazalarını önlemedeki rolünü analiz etmek ve bu alanda mevcut uygulamalardaki eksiklikleri ortaya koymaktır. Sağlık ve güvenlik işaretlerinin çalışanlar üzerindeki etkileri, bu işaretlerin tasarımı ve yerleştirilmesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları, Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliği işaretlerinin büyük ölçüde uluslararası standartlara uygun olduğunu, ancak iş yerlerindeki eğitim ve farkındalık düzeylerinin artırılması gerektiğini göstermektedir. Bu bağlamda iş yerlerinde işaretlerin daha görünür ve anlaşılabilir hale getirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Bu araştırma, iş sağlığı ve güvenliği alanında gelecekte yapılacak çalışmalara önemli bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Özellikle iş kazalarının yoğun olduğu sektörlerde, işaretlerin tasarımı, yerleştirilmesi ve bakım süreçlerine daha fazla önem verilmesi gerektiği açıktır. İş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesi, yalnızca işaretlerin doğru kullanılmasına değil, aynı zamanda bu işaretlerin etkinliğinin artırılmasına yönelik sürekli eğitim ve farkındalık çalışmalarına bağlıdır. Bu çalışmanın hazırlanması sürecinde, iş sağlığı ve güvenliği literatüründe yapılan önceki araştırmalardan ve yasal düzenlemelerden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulguları, mevcut uygulamalara ışık tutarken, aynı zamanda Türkiye'deki iş yerlerinde sağlık ve güvenlik işaretlerinin daha etkin bir şekilde kullanılmasına yönelik somut öneriler sunmaktadır. Tez boyunca sunulan analizler, iş kazalarının önlenmesi bağlamında hem teorik hem de pratik çıkarımlarla zenginleştirilmiştir. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliği işaretlerinin, iş yerlerinde güvenlik kültürünün bir parçası haline getirilmesi, çalışanların güvenli bir ortamda çalışması ve iş kazalarının önlenmesi açısından vazgeçilmezdir. Bu araştırma, işaretlerin doğru tasarımı ve yerleştirilmesi konusunda atılacak adımların önemini vurgulayarak, bu alandaki iyileştirme çalışmalarına yönelik faydalı bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety are cornerstones of modern working life and hold great significance today. The industrial production processes that accelerated with the Industrial Revolution brought significant risks and hazards. Measures developed to protect workers from these risks have been reinforced by numerous regulations and standards at both national and international levels. This study examines the historical development of health and safety signs, their role in preventing workplace accidents, and their application in Turkey. The persistently high rates of workplace accidents and occupational diseases worldwide necessitate questioning the effectiveness of regulations in this area. This issue, particularly in Turkey, where workplace accident rates remain significantly higher compared to developed countries, constitutes the central focus of the study. Questions such as whether the health and safety signs used in workplaces comply with international standards and to what extent workplace accidents can be prevented through the correct use of these signs form the core pillars of this research. The main purpose of the study is to analyse the role of health and safety signs in preventing workplace accidents and to identify deficiencies in current practices. The effects of health and safety signs on employees, as well as the elements that need to be considered in their design and placement, are examined in detail. The findings of the research indicate that health and safety signs in Turkey largely comply with international standards. However, they also reveal the need for improving the levels of education and awareness in workplaces. In this context, the study emphasizes the necessity of making the signs more visible and comprehensible in workplaces. This research aims to provide a significant contribution to future studies in the field of occupational health and safety. Particularly in sectors where workplace accidents are prevalent, greater attention should be paid to the design, placement, and maintenance processes of safety signs. The development of an occupational health and safety culture depends not only on the correct use of signs but also on ongoing education and awareness-raising efforts aimed at enhancing their effectiveness. In the preparation of this study, previous research in the occupational health and safety literature and relevant legal regulations have been utilized. The findings of the study shed light on current practices and provide concrete recommendations for more effective use of health and safety signs in workplaces in Turkey. The analyses presented throughout the thesis enrich both the theoretical and practical implications in the context of preventing workplace accidents. In conclusion, integrating health and safety signs into the safety culture of workplaces is indispensable for ensuring that employees work in a safe environment and for preventing workplace accidents. This research underscores the importance of taking steps towards the correct design and placement of these signs and serves as a useful guide for improvement efforts in this field.