Discrimination of quantum states under local operations and classical communication
Kuantum durumlarının yerel operasyonlar ve klası̇k ı̇letı̇şı̇m altında ayırt edı̇lmesı̇
  1. Tez No: 418319
  2. Yazar: ÖZENÇ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kuantum kuramında temel bir yeri olan kuantum durumlarının belirlenmesi problemi irdelenmiş ve bu problemin majorizasyon kuramı ile bağlantısı araştı- rılmıştır. Bu çalışmanın ana amacı belirtilmiş problemi çözmek için uygulanan farklı yöntemleri ve bu problemin farklı alt durumlarını, en önemlisi iki-taraflı dolanık kuantum durumlarının yerel operasyonlar ve klasik iletişim altında ayırt edilmesi problemini incelemektir. Dolanıklığın kuantum durumlarının ayırt edil- mesi işi için bir kaynak olarak kullanılması ve durumların dolanıklığını koruyarak bu işin gerçekleştşrşlmesi ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Önemli noktalar özetlenmiş, sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of quantum state discrimination, which is a foundational aspect of quantum information theory, and its relation to the theory of majorization are discussed. The purpose of this study is to review different approaches to the problem and analyze different cases of quantum-state discrimination, most im- portantly the discrimination of bipartite entangled quantum states under local operations and classical communication. Two partial results on using entangle- ment as a resource for quantum-state discrimination and discrimination with remaining entanglement is given. The important points are also summarized and the results are discussed.