A contact binary system in the kepler field
Kepler alanında değen bir çift sistem
  1. Tez No: 418330
  2. Yazar: FUNDA MIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BULUT, DOÇ. DR. BELİNDA KALOMENİ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tezde, Kepler teleskobu tarafında gözlemlenmiş değen bir çift yıldız olan KIC 7821450 yıldızının ışık eğrisi analizi yapılmıştır. Sistemin ışık değişimi değen bir çift yıldız olduğunu göstermiştir. KIC 7821450 sistemi de 5155 K civarında iki yıldızdan oluşan bir sistemdir. Sistemin detaylı ışık eğrisi analizi yapılarak bu sıcaklık ve kütle oranları tespit edilmesi mümkündür. Sistemin 17 quarter boyunca 7 defa gözlemleri elde edilmiştir. Bu çalışmada değen sistem olan KIC 7821450 sisteminin tüm minimum zamanlar parabolik fit yöntemiyle okundu. Işık eğrisi analizi için Phoebe programı kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we carried out the light curve solutions of a contact binary system KIC (Kepler Input Catalog) 7821450 observed by Kepler. Kepler is a spaced-based mission that provides sufficient data about the systems that observed. Observations of the system were gained for 7 times during the 17 quarter. The temperatures of the components differ around 5155K. A detailed study of light curve of the system provides us the ratio of the temperatures and radii of the system. All the minima times of the system KIC 7821450 determined by using parabolic fit method. In this study we will use Phoebe program to analyse the light curve of the system.