Using a mobile learning application for troubleshooting the technical problems: A case study
Teknik problemlerin çözümü için mobil öğrenme uygulaması kullanımı: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 418334
  2. Yazar: YUSUF MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Okul içerisinde, sınıflarda ve ofislerde yaşanan ve zamanında çözülemeyen teknik sorunlar, öğrenci ve öğretmenin motivasyon ve doyumunda düşüşe neden olarak önemli bir problem halini almaktadır. Ayrıca, dersin başında veya ortasında teknik destek almadaki zorluklar, öğretmenlerin gelecekteki derslerinde teknolojiyi derse adapte etmek istememelerine neden olabilir. Bu çalışmada, mobile bir öğrenme uygulaması kullanılarak teknoloji ile alakalı problemlerin yüksek öğrenimdeki öğretim üyelerine ve araştırma görevlilerine etkileri araştırılmıştır. Sınıflarda yaşadıkları teknik problemlerin motivasyon, doyum ve kaygılarına etkileri ve teknolojiye yönelik tutumları incelenmiştir. Ayrıca, bu problemleri kendi başlarına çözmelerine yardımcı olması için geliştirilmiş mobil öğrenme uygulamasının kullanımının ne derece kolay olduğu analiz edilmiştir. Teknik destek ofisinin önceki yıla ait problem ve çözüm kayıtları ile katılımcılarla yapılan ön görüşme sonuçları kullanılarak Android tabanlı bir mobile öğrenme uygulaması planlamış ve geliştirilmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden 10 katılımcı ile uygulamayı kullanma öncesi ve sonrası görüşmeler yapılarak bir araçsal durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar yaklaşık altı hafta boyunca uygulamayı kullanmışlardır. Altı hafta sonunda, aynı katılımcılarla uygulama sonrası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, uygulama motivasyon ve doyumdaki düşüşü engellemiş ve katılımcıların sınıfta teknoloji kullanımına yönelik kaygılarını azaltmıştır. Katılımcılar, uygulamanın yeterli içerik ve ara yüz ile kullanımının teknik problemleri çözmede kolaylık sağladığını belirtmişlerdir. Ayrıca katılımcılar, mobil öğrenme uygulamasının teknoloji okuryazarlıkları üzerinde olumlu etkileri olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Decrease in student and instructor motivation and satisfaction can be an important problem if technical problems in classroom and offices are not solved timely in school settings. Besides, difficulties in getting technical support in the beginning or during the class hour can make instructors reluctant to use technology in their future classes. In this study, the effects of the technology related problems that teaching staff, which were faculty members and research assistants in higher education, were investigated trough using a mobile learning application. The effect of the technological problems they experience in their classes on their motivation, satisfaction and concerns, attitudes towards technology were investigated. How easy it was to use the developed mobile learning application to support them in troubleshooting these problems by themselves was also analyzed. An Android based mobile learning application was designed and developed based on the records of the Technical Support Office on previous year reported and solved problems and the pre-interview results with the participants. An instrumental case study research design with pre and post interviews were conducted with ten faculty members and research assistants from the Faculty of Education in the Middle East Technical University. The participants used the mobile learning application for approximately six weeks. At the end of the six weeks, post interviews were conducted to the same participants. Results showed that the application prevented motivation and satisfaction drop and decreased the concerns of the participants for using technology in their classes. Participants stated that the application was easy to use with relevant content and user interface. They also indicated that the mobile learning application had positive effect on their technology literacy.