Covid 19 pandemisi sürecinde ilkokul öğrencilerinin uzaktan eğitime ulaşabilme durumlarının incelenmesi
A study on elementary school students' accesibility to distance learning during covid 19 pandemy
  1. Tez No: 755560
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada,“uzaktan eğitim”ve“hibrit eğitim”kavramlarını incelemek, covid-19 pandemisi sürecinde ilkokul öğrencilerinin uzaktan eğitim uygulamalarından yararlanma düzeylerini ve uzaktan eğitime yönelik görüşlerini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada, karma araştırma yöntemine uygun olarak yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın modeli betimsel taramadır. Araştırmanın çalışma grubu, Şanlıurfa ili Siverek ilçesi Selçuk İlkokulunda 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 100 ilkokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış anket kullanılarak yüz yüze yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde eş zamanlı veri analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; görüşmeye katılan öğrencilerin çoğunun okula giden kardeşlerinin bulunduğu, çoğu öğrenci dört kardeş olduğu ve aile içerisinde okula gitmekte olan kardeş sayısının genellikle üç kişi olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sadece %17'sinin evinde bilgisayar bulunduğu ve yarısının tabletinin olduğu, sadece %52'sinin evinde uzaktan eğitime katılabilmek için yeterli internet bulunduğu anlaşılmıştır. Öğrencilerin yarısından fazlasının canlı derslere düzenli katılabildiği, yarısının aile bireylerinin mobil internetini kullandığı, yarısından fazlasının cihaz olarak annesinin telefonunu kullandığı anlaşılmıştır. Öğrencilerin canlı derslere katılırken altyapı ve internet sorunları, teknik sorunlar, cihaz sorunları, uygulama ve bireyden kaynaklı sorunlar yaşadığı görülmüştür. Öğrencilerin çoğunun canlı dersleri faydalı bulduğu, öğrenmelerine katkı sağladığı ve canlı derste söz alıp derse katılabildiğini belirttiği görülmüştür. Öğrencilerin tamamının evinde televizyon olduğu ancak bir kısmında EBA TV kanallarının bulunmadığı anlaşılmıştır. Öğrencilerin yarısından fazlasının EBA TV kanallarını düzenli izlediği, çoğunun buradaki derslerin öğrenmelerine katkı sağladığını belirttiği ve EBA TV'de en fazla takip edilen dersin Matematik dersi olduğu görülmüştür. EBA platformunun ise öğrencilerin çoğu tarafından kullanıldığı ve EBA'dan en fazla canlı derse katılmak için faydalanıldığı anlaşılmıştır. Uzaktan eğitime dair en fazla belirtilen olumlu düşünceler uzaktan eğitimin güzel, eğlenceli olduğu ve derslerin devamlılığını sağladığına yönelik olmuştur. Belirtilen olumsuz düşünceler ise uzaktan eğitimde yaşanan sorunlara yöneliktir. Öğrenciler genellikle sorunların giderilmesine yönelik önerilerde bulunmuştur. Öğrencilerin okula karşı olumlu düşünceleri ve uzaktan eğitimde yaşanan sorunlar nedeniyle yarısından fazlasının yüz yüze eğitimi, bazı öğrencilerin de canlı derslere karşı olumlu düşünceleri nedeniyle uzaktan eğitimi tercih ettiği görülmüştür. Ayrıca bir kısım öğrenci ise hem uzaktan eğitimi hem de yüz yüze eğitimi faydalı ve güzel bularak hibrit eğitimi tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the concepts of“distance education”and“hybrid education”, to investigate the levels of benefiting from distance education applications of primary school students during the covid-19 pandemic and their views on distance education. In the study, convergent parallel design was used in accordance with the mixed research method. The model of the research is descriptive screening. The study group of the study consists of 100 primary school students studying in Selçuk Primary School in Siverek district of Şanlıurfa province in the 2021-2022 academic year. The data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured questionnaire created by the researcher. Simultaneous data analysis was used to analyze the research data. As a result of the research; It was observed that most of the students who participated in the interview had siblings who went to school, most of the students had four siblings, and the number of siblings going to school in the family was usually three. It was found that only 17% of the students had a computer at home and half had a tablet, and only 52% had enough internet at home to participate in distance education. It was understood that more than half of the students could attend live classes regularly, half of them used the mobile internet of their family members, and more than half of them used their mother's phone as a device. It has been observed that students have infrastructure and internet problems, technical problems, device problems, application and individual problems while participating in live classes. It has been observed that most of the students find the live lessons useful, contribute to their learning and say that they can speak in the live lesson and participate in the lesson. It was understood that all of the students had a television at home, but some of them did not have EBA TV channels. It was seen that more than half of the students regularly watched EBA TV channels, most of them stated that the courses here contributed to their learning, and the most followed course on EBA TV was the Mathematics course. It is understood that the EBA platform is used by most of the students and EBA is mostly used to attend live classes. The most positive thoughts about distance education were that distance education is beautiful, fun and ensures the continuity of the courses. The negative thoughts mentioned are directed to the problems experienced in distance education. Students often made suggestions for troubleshooting problems. It has been seen that more than half of the students prefer face-to-face education due to their positive thoughts towards the school and the problems experienced in distance education, and some students prefer distance education due to their positive thoughts towards live lessons. In addition, some students preferred hybrid education by finding both distance education and face-to-face education useful and beautiful.