İbragimov Gadjıev Durrmeyer operatörünün yakınsaklık özellikleri
Convergence properti̇es of İbragimov Gadji̇ev durrmeyer operators
  1. Tez No: 418476
  2. Yazar: EMRE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş ve kaynak özetlerine için ayrıldı. İkinci bölümde konu ile ilgili temel tanımlar ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde İbragimov Gadjiev Durrmeyer operatörleri tanıtılmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde İbragimov Gadjiev Durrmeyer operatörlerinin noktasal yakınsaklığı incelenmiştir. Beşinci bölümde İbragimov Gadjiev Durrmeyer operatörlerinin ağırlıklı yakınsaklığı incelenmiş ve yaklaşım hatası için bir üst sınır verilmiştir. Altıncı bölümde İbragimov Gadjiev Durrmeyer operatörlerinin türevlerinin, yaklaşım fonksiyonunun türevlerine olan yakınsaklığı incelenmiş ve bu operatörlerin noktasal yakınsaklığı verilmiştir. Yedinci bölüm tartışma ve sonuç olarak hazırlandı ve genel düşünceler ifade edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. In the first chapter, the introduction of the thesis and the summary of the literature are given. In the second chapter, some fundamental concepts of subject and theorems are given. In the third chapter, Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators are introduced and some properties are given. In the fourth chapter, pointwise convergence of Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators is studied. In the fifth chapter, the approximation properties of Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators in weighted speces are given and an upper bound for the error of approximation are presented. In the sixth chapter, the approximation of the derivatives of Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators to the derivatives of the approximating functions is studied and pointwise convergence properties are presented. In the seventh chapter, the chapter of discussion and results are prepared and general ideas are given.