Gadjiev-Ibragimov operatörlerinin bir modifikasyonu ile yaklaşım
Approximation with a modification of Gadjiev-Ibragimav operators
- Tez No: 836233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE GÖNÜL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez Gadjiev Ibragimov operatörlerinin bazı modifikasyonları ile ilgilidir. İlk bölümde, tezde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde ise klasik Gadjiev Ibragimov operatörleri verildikten sonra operatörün bir genellemesinin aralık değişimini içeren bazı modifikasyonları incelenmiştir. Daha sonra bu operatörlere ilişkin önemli eşitliklerin elde edilişine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise önceki bölümde verilen operatörlerden en güncel olan ikisi ile integrallenebilir fonksiyonlara yaklaşımı içeren önemli tanım ve teoremler verilmiştir. Operatörlerin yaklaşım hızı süreklilik modülü yardımıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about some modifications of Gadjiev Ibragimov operators. In the first chapter, the basic definitions and theorems needed in the thesis are given. In the second part, after the classical Gadjiev Ibragimov operators are given, some modifications of a generalization of the operator including interval change are examined. Then, it is mentioned to obtain important equations for these operators. In the third chapter, important definitions and theorems are given including the approach to integrable functions with two of the operators given in the previous chapter. The rate of convergence of the operators was determined with the help of the modulus of continuity.