Mandarin konsantresinde acılığın değişik enzimlerle giderilmesi
Debittering of mandarin concentrate using different enzymes
- Tez No: 418496
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan bu çalışmada, Satsuma cinsi mandarinlerinden (Citrus reticulata) elde edilen 57 brikse ayarlanmış olan acı mandarin suyu konsantresi Limkon Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından tarafımıza temin edildi. Briksi 11.8'eseyreltilmiş olan mandarin suları için naringin içeriğinin 18 ppm üzerinde olması, mandarin sularının pazarlanmasında ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu araştırmada, yaklaşık 40 ppm naringin içeriğine sahip mandarin suyu örneğindeki naringin miktarını 18 ppm'in altına azaltmak amacıyla farklı uygulamalar yapıldı. % 0.1, %0.3 ve % 0.5 ml naringinaz enzimi (Novozymes,KTNO2227) ve % 0.1, %0.3 ve % 0.5 ml viskozim-l enzimi (153.06.10311) farklı sıcaklık (45, 50,55 ve 600C ) ve zaman (1,2 ve 3 saat) kombinasyonlarında mandarin suyuyla muamele edildi. HPLC (Agilent-1200 Series) ile gerçekleştirilen naringin analizleri verilerine göre, Yüzde Naringin İndirgenme oranlarının sırasıyla naringinaz enzimi ve viskozim-l enzimi için % 45-65 ve % 40-60olduğu belirlendi.Araştırmada en başarılı çalışma parametrelerine bakıldığında,naringinaz enziminin optimum etkinliğini 45 ̊ C'de % 0.5 enzim oranı ile 120 dakikada gösterdiği görüldü. Viskozim-l enzimi için optimum etkinlik parametrelerinin de 55 ̊ C'de % 0.5 enzim oranı ile 120 dakika olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this investigation,57 brix bitter Satsumamandarine (Citrus reticulata) juice concentrate was provided from Limkon Food Endustry and Company. High content of the Naringin causes serious problems for marketing when the content of the naringin in mandarine juice is above 18 ppm. In order to reduce bitter taste of the naringin content in the mandarin juice from 40 ppm to lower than 18 ppm, various experimements were conducted ; using vizcozyme-l (153.06.10311) and naringinase (Novozymes,KTNO2227 ) at different incubation temperature (45,50 ,55 and 600C ) , incubation time (1,2 and 3 h) and different ratio of enzymes( % 0.1, 0.3, 0.5) . The percentages of total reduction in Naringin were estimated (HPLC Agilent 1200) by using naringinase and vizcozyme-l in which were reduced45-65 % and 40-60 % respectively . The optimum set of condition were founded for naringinase concentration was 5 g l-1 at 45 0C for 3h and for vizcozyme-l concentration was 5 g l-1 at 55 0C for 3h . The extent breakdown achieved under these conditions were avarage 55 % and 60 % .