Kuşburnu (Rosa canina L.) bitki özütü uygulamasının sazan (Cyprinus carpio, 1758 L.) balıklarında hematolojik parametreler ve bazı serum mineral düzeyleri üzerine etkisi
The effect of rose hip (Rosa canina L.) plant extract application on carps' (Cyprinus carpio L.,1758) hematological parameters and some serum mineral levels
- Tez No: 418529
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, yüksek antioksidan, antidiyabetik, antienflematuar ve kanser önleyici etkisi bilinen Kuşburnu (Rosa canina) bitkisinin meyve özütlerinin farklı doz (5-10-20 ppm) ve farklı sürelerde (4-30 gün) sazan (Cyprinus carpio) balıklarının hematolojik parametreler ve bazı serum elektrolitleri üzerine olası positif ve negatif etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda kontrol grubuna göre akut ve subkronik sürede (4. ve 30. günler) 20 ppm'lik doz grubunda total lökosit sayısı, lenfosit, eritrosit, hemoglobin, hematokrit, ortalama eritrosit hacmi, serum sodyum, fosfor, klorür ve kalsiyum düzeylerinde meydana gelen azalmalar ve10 ppm'lik doz grubunda artmalar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to find out the possible positive or negative effects of different doses (5-10-20 ppm) of rose hip (Rosa canina L.) fruit extract, whose high antioxidant, antidiabetic, and cancer preventing effects are known, on haematological parameters and some serum electrolytes of common carps (Cyprinus carpio L.) during different times (4-30 days). As a result of the study, according to the control group, in acute and sub-chronic phases (4 and 30 days), the decrease in white blood cells (WBC) count, lymphocyte rate, erythrocyte, haemoglobin, hematocrit, mean corpuscular volume (MCV), serum sodium, phosphorus, chlorid, calcium rates in 20 ppm dose groups, and the increase in 10 ppm dose group were found statistically significant (p0.05).