Ihlara vadisi (Aksaray) mantar sinekleri (Dıptera: Keroplatıdae, mycetophılıdae) faunası
Fungus gnats (Diptera: Keroplatidae, mycetophilidae) fauna of the Ihlara Valley (Aksaray)
- Tez No: 418621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Nisan 2015 ile Ekim 2015 tarihleri arasında İç Anadolu bölgesinde bulunan Aksaray ili içerinde yer alan Ihlara Vadisi ve çevresinde 1200 ergin mantar sineği örneğine dayanmaktadır. Toplanan örneklerin Bolitophilidae, Keroplatidae ve Mycetophilidae familyalarına dahil 27 cins ve 37 türe ait olduğu belirlenmiştir. Belirlenen türlerden 21 tanesi Türkiye mantar sinekleri faunası için ilk kez kaydedilmektedir. Ayrıca bütün türler araştırma alanı için ilk kayıt özelliğini taşımaktadır. Araştırma bölgesinden toplanan büyük bir kısmı dişi olan toplam 230 örneğin ise teşhisleri yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on 1200 adult fungus gnats collected from Ihlara Valley in the Central Anatolia region between the date of April 2015 and October 2015. It was determined that the collected samples are 27 genera and 37 species belonging to Bolitophilidae, Keroplatidae and Mycetophilidae families. 21 of species were identified from the study area are first record for fungus gnats fauna of Turkey. Also, all species are first records for research area. Total 230 samples, many of them are female, could not been diagnosed.