Kurumsal kaynak planlama (erp) sisteminin seçimi, kurulumu ve erp kullanıcı firmaların sistemden beklentilerinin analizi
Installation and selection of enterprice resource planning (erp) and analyze of erp user companies' expectations from the system.
- Tez No: 207218
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama yazılımları, işletmelerin bütün fonksiyonlarını, iş ve bilgi akışlarını tek bir sistemde entegre bir şekilde yürütülmesini sağlar. Bu sistem çerçevesinde, işletmenin kaynakları en verimli şekilde kullanılır. Böylelikle; planlama, kontrol ve geleceğe dair tahminler daha kolay yapılır. ERP sistemlerinin yararlarını ve sakıncalarını değerlendiren işletme, bu sistemi kullanmaya karar verirse, önce ERP paketi seçilir, daha sonra sistem kurulmaya başlanır. Piyasada yüzlerce ERP yazılımının bulunduğu göz önüne alınırsa bir işletmenin en yüksek verimi alacağı sistemi seçmesi büyük önem kazanmaktadır. Sistemin doğru olarak seçilmesi ERP projesinin başarıya ulaşması için yeterli olamamaktadır. Sistemin doğru bir şekilde kurulması da kritik bir önem taşır. Seçim ve kurulum süreçlerini başarıyla gerçekleştiren işletmeler arzu ettikleri etkinlik ve rekabet güçlerine ulaşabilmektedir. Bu çalışmada; Türk Firmalarının Kurumsal Kaynak Planlama sistemlerini hangi etkinlikle uyguladıklarının, sistemlerinden bekledikleri verimi alıp almadıklarının bir anket çalışması ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla bağlantılı olarak, kurulum sürecinin başarılı olması için gereken faktörlerin irdelenmesi hedeflenmiştir. Kurulum sürecinin başarısını etkileyen faktörlere işletmeler tarafından yüksek önem verilmesine rağmen, bu faktörler yeterince gerçekleşmemiştir. Başarılı kurulum için en önemli faktör üst yönetimin ve çalışanların katılımı, desteği olduğu belirlenmiştir. Diğer faktörler; proje yönetimi, yazılım/donanım uygunluğu, danışmanlık firması desteği, iş süreçlerinin yeniden yapılandırma, eğitim ve verilerin doğruluğu şeklinde sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) solutions provide execution of all operations, workflow and information flow on an integrated basis. Organization resources can be used in an efficient way with this system?s frame. So, planning, control and estimates related to the future can be performed easier. The organizations evaluate the advantages and disadvantages of the ERP then if they decide to establish it, firstly ERP package selection is performed and after that the implementation of the system is commenced. If the possibility of the hundreds ERP software on the market is taken into consideration, the selection of the system in which the organization will make maximum efficiency is being became more important. Selecting the right ERP system for the organizations is not enough for being successful. Right implementation is also critical step. When selection and implementation processes are handled successfully, organizations mostly achieve deserved competitive advantage and efficiency in the market. In this study, it was aimed to investigate whether Turkish organizations implement ERP effectively and the system performance meet their expectations or not, through a survey. In this manner, critical success factors in ERP implementation were examined. Although, the importance of the critical success factors were accepted by organizations, these factors have not been realized adequately. In the implementation success, top management support and company-wide support were determined as the most important factors. Other factors can be ranged as; project management, suitability of hardware/software, software vendor support, business process reengineering, training and data accuracy.