Captan fungusitinin ayçiçeği (Helianthus annuus L.) bitkisi üzerine genotoksik ve fizyolojik etkileri
The physiological and genotoxic effects of captan fungicide on sunflower (Helianthus annuus L.)
  1. Tez No: 418757
  2. Yazar: ESRA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Pestisitlerin yaygın kullanımı sağlık ve çevre açısından çeşitli olumsuzluklara neden olmaktadır. Özellikle hedef olmayan organizmalar üzerinde gelişmeyi durdurucu, hastalık yapıcı, mutajenik, kanserojenik ve öldürücü etkilere sahip olduğu in vitro ve in vivo çalışmalarla belirlenmiştir. Pesitisit uygulanmış ürünlerden canlıların zarar görmemesi için, pestisitlerin genotoksik etkilerinin test edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada tohum kaplamacılığında kullanılan Captan fungusitinin üç farklı konsantrasyonu (40µM, 80µM, 120µM ) ile muamele edilen hedef olmayan organizma olan ayçiçeği (Helianthus annuus L) bitki akenlerinde çimlenme oranı, kök büyümesi, mitotik indeks, kromozomal anomaliler, antioksidan enzim (CAT, POX, GR) aktiviteleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde ettiğimiz verileri göre tarımsal alanlarda uygulaması yapılan Captan fungusitinin ayçiçeği tohumlarının çimlenme yüzdesini azalttığı, kök büyümesini inhibe ettiği, mitotik indeksi düşürdüğü, kromozom anomalilerini (düzensiz metafaz, kromozom kırıkları, kromozomlarda yapışıklık, kromozom köprüleri) teşvik ettiği bulunmuştur. Antioksidan enzim aktivitelerinde ise konsantrasyon artışına bağlı olarak CAT, POX, GR aktivitelerinin arttığı saptanmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre, bir fungusit olan Captan'ın hedef olmayan organizma olan ayçiçeği üzerinde yarattığı toksik etkiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of pesticides cause various disadvantages in terms of health and the environment. In particular stopper improvement over non-target organisms, pathogens, mutagenicity was determined by in vitro and in vivo studies to possess carcinogenic or lethal effects. To avoid damage to the living been applied pesticide products, it is necessary to tested for genotoxic effects of pesticide. In this study, seed plating used in Captan fungicide The three different concentrations (40μm, 80μm, 120μm) organisms are not the target of treated sunflower (Helianthus annuus L.) plant germination rate of achene root growth, mitotic index, chromosomal abnormalities, antioxidant enzymes (CAT, POX, GR), the effects on activity were examined. We have achieved made agricultural areas of application based on data Captan fungicide's reduced the percentage of germination of sunflower seeds, which inhibits root growth, reduce the mitotic index, chromosomal abnormalities (irregular metaphase chromosome breaks, chromosome adhesions, chromosome bridges) have been found to encourage. Antioxidant enzyme activity increase depending on the concentration of the CAT, POX, GR activity were found to increase. According to the results we have achieved in our study caused toxic effects on non-target organisms a fungicide of Captan was evaluated on sunflower.