Turunçgillerde alternaria citri yanıklığı oluşumu ve kimyasallarla önlenmesi
- Tez No: 50273
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
52 ÖZET Özellikle son yıllarda büyük bir yaygınlık kazanan Minneola Tangelo çeşidinin bu tür Alternaria saldırılarından ciddi olarak etkilendiğinin kanıtları vardır. Bu nedenlede Minneola çeşidinin Adana bölgesindeki gelişimi yavaşlamaya yönelmiştir. İşte Minneola gibi gerek dış satım ve gerekse iç tüketimde önemli bir yere sahip olan ürünümüzün böyle bir mantar hastalığı nedeniyle vazgeçilmesi doğru olmaz. Bu amaçla Adana bölgesinde 5 ilçede 26 Minneola tangelo bahçesi tespit edilip daha sonra infekteli ve infektesiz bahçelerin sörveyleri yapılmıştır. Bu bahçelerde yıl içerisinde yapılan uygulamalar (budama, sulama sayısı, gübreleme sayısı ve miktarı) tespit edilmiştir. Ayrıca infekteli bahçelerden hastalıklı yaprak, sürgün ve meyvelerden yapılan izolasyon çalışmalarında Alternaria' nın farklı iki izolatı elde edilmiştir. Sap ucu çürüklüğü yapan Alternaria' nın ve elde edilen farklı iki Alternaria izolatının koloni büyüme hızı, rengi ve tipi, spor çapları, konidi ve konidiyoforları incelenmiştir. Aralarındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Bu iki izolatla birlikte, depolanmış limon meyvelerinden izole edilen Alternaria izolatı saflaştınlmış ve patojenite testine tabi tutulmuştur. Saflaştırılmış 10 günlük kültürlerden 106 konidi/ml konsantrasyonunda spor süspansiyonu hazırlanmıştır. Hazırlanan spor süspansiyonları aynı koşullarda test fidanlarına ve ayrıca kontrol fidanlara da küçük el atomizeri ile saf su püskürtülmüştür. Püskürtme işleminden hemen sonra fidanlar polyetilen torbalarla örtülmüştür. 48 saat sonra polyetilen torbalar fidanların üzerinden çıkarılmıştır. Alternaria' nın 2 nolu izolatının uygulandığı bütün fidanlarda simptomlu yaprakların olduğu saptanmıştır. Depolanmış limon meyvelerinden elde edilen izolatın (Alternaria citri ) uygulandığı fidanlarda ve kontrolde hiç simptomun oluşmadığı tespit edilmiştir. Alternaria' nın 1 nolu izolatının uygulandığı bütün fidanlarda ise çok az sayıda simptomlu yaprakların olduğu gözlenmiştir.53 Elde edilen bu sonuçlar ile Nishimura ve Kohmoto ( 1983 ) ve Solel (1991 ), tarafından tespit edilen Alternaria alternata hakkındaki bilgilerle tamamen benzer olduğu tespit edilmiştir. Bu etmene karşı; ıprodione, maneb, çaptan, metiram, mancozeb, chloratholonil, bakıroksiklorür, Bordo Bulamacı gibi kimyasallar ile laboratuvar koşullarında bioetkinlik çalışması yapılmıştır. Agar Plate yöntemi ve diğer yönteme göre ıprodione ilacın inhibisyon yüzdesinin en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra inhibisyon etkisi yüksek 4 farklı fungisit sera koşullarında denenmiştir. Sera koşullarında inokulasyondan 24 saat önce, inokulasyonla birlikte ve inokulasyondan 24 saat sonra olmak üzere farklı 3 zamanda fungisit uygulaması yapılmıştır. Fungisitlerin inokulasyondan 24 saat önce uygulamasında 15. gün sonunda ıprodione ve maneb aktif maddeli kimyasalların uygulandığı fidanlarda simptomlu yaprak görülmediği tespit edilmiştir. Oysa çaptan ve bakıroksiklorür uygulaması yapılan fidanlarda ve kontrolda simptomların görüldüğü tespit edilmiştir. İnokulasyonla birlikte yapılan fungisit uygulamasında ıprodione ve maneb fungusitlerin uygulandığı fidanlarda simptomlu yaprakların görülmediği oysa çaptan ve bakıroksiklorür uygulaması yapılan fidanlarda ve kontrolda simptomların görüldüğü tespit edilmiştir. İnokulasyondan 24 saat sonra yapılan fungisit uygulamasında 4 fungusitin uygulandığı ve kontrol fidanlarda simptomlu yaprakların olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY There are many evidences that Altemaria has became serious problem on the variety of Minneola Tangelo mandarin planted widely in recent years. The growth of variety Minneola mandarin in Adana province has been slowed due to disease. Thus, It would not be convincing to give up planting variety of Minneola since it plays on important role both in local consumption and exportation. For this reason, twenty six horticultures of Minneola Tangelo mandarin in five different towns of Adana province were surveyed to determine. The infected and uninfected horticultures of Minneola tangelo mandarin were detected. In these horticultures, the agricultural practices, including the number of prunning and irrigation, the number and amount of fertilization, and pesticides applied were recorded within year. Furthermore, in infected horticulture, the different two isolates of Altemaria has been isolated from the leaves, twigs and fruits infected by this pathogen. Two different isolates were obtained by isolation studies on the leaves. The isolate of Altemaria isolated from stored fruits of lemon together with these three isolates were purified and exposed to pathogenity test. The colony type, colour and growt speed, diameter of spore, conidia and conidiophore of these isoletes were investigated. The differences between these three isolates were determined. The spore suspensions at the concentration of 106 conidia/ml were prepared. The prepared each three spore suspansions were sprayed the test seedlings by hand atomizer under same conditions. The control seedlings were inoculated with distilled water by hand atomizer and kept at tha same conditions. After spraying the test and control seedlings were placed under the polyethylene cover. The polyethylene cover was removed on the seedlings after 48 hours. After 48 hours, the leaves showing the symptoms of Altemaria brown spot were observed on all seedlings 2 number of isolate of Altemaria was sprayed. No symptoms observed on the seedlings inoculated with the isolates from the fruits of storedlemon and on control seedlings. The leaves with a few symptoms were seen on the seedlings 1 number of isolate of Altemaria was sprayed. The morphological and physical characters of the pathogen of Altemaria isolate detected were investigated. These results obtained were similar to that of Nishimura and Kohmoto ( 1983 ) and Solel (1991). Inhibition tests of some chemicals iprodione, maneb, metiram,55 mancozeb, çaptan, chloratolonil, Bordeoux mixture and copperoxychlorur against this pathogen were done. According to Agar Plate Method and other method the results of inhibition tests, it was found that active ingredient with iprodione had the highest inhibition percentage. Afterwards, four different fungicides that had high inhibition percentage were tested under greenhouse conditions. Under greenhouse conditions, the treatments were done at three different times, 24 hours before the inoculatin, together with the inoculation and 24 hours after the inoculation. Fifteen days latter, no symptomed leaves were observed on the seedlings on which iprodione, maneb had been sprayed 24 hours before the inoculation. However, the leaves with the symptom were observed on the seedling sprayed with copperoxichlorur and çaptan and control plants were sprayed. The leaves with the symptom were not seen on the seedlings sprayed with iprodione, maneb had been sprayed together with inoculation. However, the leaves with the symptom were observed on the seedling sprayed with copperoxichlorur and çaptan and control plants were sprayed. Whereas, the leaves with the symptom were observed on the seedlings all four fungicidies were sprayed and control plants, 24 hours after the inoculation.