Karbon nanotüp takviyeli kompozit yaprak yayın tasarım ve imalatı
Design and manufacture of carbon nanotube reinforced composite leaf spring
  1. Tez No: 418759
  2. Yazar: MEHMET GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CÜNEYT FETVACI, PROF. DR. ALAATTİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaprak yay taşıt süspansiyon sisteminin önemli bir elemanıdır. Taşıtlar sürüş esnasında yol düzensizliğinden kaynaklanan titreşimlere ve ani darbelere maruz kalabilmektedir. Yaprak yaylar ise bu tarz yüklemeleri sönümleyip minimize ederek konforlu ve güvenli bir sürüş imkânı sağlamaktadır. Kompozit malzemeler, yüksek enerji depolama kapasitesine, düşük ağırlığa ve mükemmel korozyon direncine sahip oldukları için yaprak yaylar için ideal malzemelerdir. Karbon nanotüpler sahip oldukları üstün mekanik ve elektriksel özelliklerinden dolayı, kompozit malzemelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, karbon nanotüp takviyeli kompozit yaprak yay tasarımının yapılması ve elle yatırma yöntemi ile üretilmesidir. Bu amaçla, sade epoksili ve % 1, % 2 , % 3 oranlarında karbon nanotüp katkılı epoksi matrisli cam elyaf takviyeli kompozit yaprak yaylar, statik teste tabi tutuldu ve sonlu elemanlar yöntemi ile bulunan sonuçlarla kıyaslandı. Deneysel olarak elde edilen sonuçlar neticesinde yaprak yaylarda karbon nanotüpün etkisi belirlendi.
Özet (Çeviri)
Leaf spring is one the crucial components in vehicles. Vehicles are exposed to vertical vibrations and impacts due to road irregularities. Leaf springs are the components that minimize these loads providing comfortable and safety road. Leaf springs accomplish this mission by their capability to store potential energy as a strain energy and release it slowly. Composite materials have high energy storage capability, strength to weight ratio, and excellent corrossion resistance so that they are most suitable materials for leaf springs. The aim of this thesis is to design and produce a composite leaf spring with carbon nanotubes with hand lay up. So, Neat epoxy used and epoxy matris will be blended with %1, %2 and %3 carbon nanotubes prior to composite fabrication. The fabricated leaf springs were tested with static test and compared with the result of finite element method. CNT effect of leaf spring was determined by experimental results.