Bazı antikanser ilaçlarda ve doğal amino asit bileşiklerinde gama radyasyonunun oluşturduğu yapısal bozuklukların EPR tekniği ile dozimetrik incelenmesi
Dosimetric investigation of radiaton damage centers induced by gamma radiaton in some anticancer drugs and natural amino acid derrivatives using EPR technique
  1. Tez No: 418830
  2. Yazar: YUNUS EMRE OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİM BAŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, gama radyasyonunun dört farklı antikanser ilacında oluşturduğu serbest radikallerin miktarlarının ve kararlılıklarının absorbe edilen radyasyona bağlı değişimleri incelenmiştir. İncelenen ilaç örnekleri oda sıcaklığında 0-20 kGy doz aralığında ışınlanmıştır. Işınlanmamış örneklerde EPR (Elektron Paramanyetik Rezonans) sinyali gözlenmezken ışınlanan örneklerde ise ışınlama dozuna bağlı sinyaller gözlenmiştir. İlk olarak ilaç örneklerinin oda sıcaklığındaki mikrodalga güç saturasyonu incelenmiştir. Işınlanmış örneklerin doz-cevap eğrilerini tanımlayan çok sayıda matematiksel fonksiyonlar arasından bu eğrileri en iyi tanımlayan fonksiyonlar belirlenmiştir. EPR sinyalleri incelenerek absorbe edilen dozla sinyal şiddeti arasındaki uyumu belirleyen korelasyon katsayıları tespit edildi. On iki ay boyunca saklanan ışınlanmış örneklerin sinyal şiddetlerindeki değişim yüzdeleri hesaplandı. Tezin ikinci kısmında; dört farklı doğal amino asit bileşikleri gama radyasyonu ile ışınlandı. Işınlama sonucu örneklerde oluşan paramanyetik merkezler belirlendi. Tüm örneklerin EPR spektrumları McKelvey simülasyon programı kullanılarak elde edildi. Örneklerin; paramanyetik merkezleri, aşırı ince yapı sabitleri ve g değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two parts. In the first part; the behaviour of the free radicals induced by gamma irradiation in four different anticancer drugs studied by Electron Paramagnetic Resonance Spectroscopy (EPR) to characterize the amounts and stability of these radicals, on the absorbed dose. Samples of drugs were irradiated by gamma rays at room temperature in the dose range of 0-20 kGy. While the EPR (Electron Paramagnetic Resonance) spectra of unirradiated drug samples show no signal, signals dependent on the irradiation dose observed with irradiated samples. Firstly microwave saturation of the irradiated samples was studied at room temperature. Several mathematical functions were tried to describe the dose-response curves obtained for irradiated samples and best functions describing the curves were determined. Correlation coefficients between absorbed doses and their corresponding EPR signals were identified from EPR signals. Storage at room temperature over 12 months was performed. The evolutions of the percentage of signal intensities were calculated. In the second part; four different powder crystals of amino acid derrivatives were irradiated with gamma rays. Paramagnetic centers resuleted in the samples were determined. EPR spectra of the samples were determined by Mc Kelvey simulation program. Paramagnetic centers, hyperfine structure constanst and g values were calculated.