Görüntü steganografi metotları ve performanslarının karşılaştırılması
Image steganography methods and performance comparison
  1. Tez No: 418890
  2. Yazar: BARIŞ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gizliliği sağlama günümüz iletişim sistemlerindeki önemli konulardan bir tanesidir. Gizliliğin öneminin vazgeçilmez olduğu uygulamalarda; gizlenmek istenen bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmeden veya onların anlayamayacağı şekle getirilerek ilgili hedefe gönderilmesi temel amaçtır. Ancak herhangi bir nedenden ötürü gönderilecek olan bilgi üçüncü şahısların eline geçtiğinde gizlenen bilginin açığa çıkması istenmeyen bir durumdur. Veri iletişimi ve depolama yeteneği alanında yaşanan gelişmeler artan dijital makine üretimiyle birleşince önlemez bir veri büyümesine yol açmıştır. Ayrıca bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi makinelerin yaygınlaşarak her düşünceden insanca kullanılması veri güvenliği alanında ciddi tartışmalara sebebiyet vermiştir. Bankacılıktan, ulusal güvenliğe, tıptan özel yaşama mahremiyet gerektiren konularda yaşanan siber saldırılar bu tartışmaları daha da alevlendirmiş bilgisayar bilimlerinde veri güvenliği disiplini üzerindeki çalışmaları artırmıştır. Bu çalışmada bilgisayar güvenliğinin gözde konularından birisi olan ve kötü niyetli kişilerden veri gizleme amacıyla sıklıkla başvurulan yöntemlerden birisi olan steganografi üzerinde durulmuştur. Dört temel steganografi metodu olan En Önemsiz Bite Gömme, Sözde Rasgele En Önemsiz Bite Gömme, EzStego ve F5 açıklanmış ve kaos tabanlı gömme yeni bir steganografik yöntem olarak önerilmiştir. Önerilen yöntem diğer temel metotlarla birlikte on (10) adet örnek resim üzerinde test edilmiş ve sonuçlar irdelenmiştir. Kaotik rastgele sayı üreteçlerinin tahmin edilemez ve kestirilemez indisler üretmeleri sayesinde önerilen metodun saldırılara karşı güvenli metot olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Providing confidentiality is one of the major issues in communication systems today. In applications where confidentiality is an indispensable importance; the basic aim is to send the concealed information without going into the hands of a third party or in the form such a way that receiver other than desired one will not be able to understand the information. Additionally, it is undesirable to see the disclosure of hidden information by third party in case of being captured. Combination of developments in the field of data communication and storage capabilities and increased the production of digital cameras has led to unprevented growth of data. In addition, serious discussions are going on for data security due to widespread usage of machines such as computer, mobile phone and etc. by anyone with any sense. Cyber-attacks to privacy fields such as banking, national security, medical data, individual private life and etc. increased these discussions and let to increase the studies in data security discipline of computer science. In this study, one of the commonly used and favorite topic of computer security called as steganography that aims data hiding from malicious people were focused on. Basically four steganographic methods namely least significant bit embedding, random least significant bit embedding, Ez stego and F5 were described and then chaos based embedding method was proposed as a new steganographic method. The proposed method along with other basic methods were tested on ten (10) sample images and the results were evaluated. It has been seen that proposed chaos method is robust method against attacks due to production of unpredictable and unguessable indices by chaotic random number generator.