Kısmi türevli diferensiyel denklemlerin çözümleri için method of lines yöntemi
A method of lines method for solving partial differential equations
- Tez No: 418891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Son zamanlarda Method of Lines yöntemi çeşitli kısmi diferansiyel denklemleri çözmek için kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Adomian'ın ayrıştırma yöntemi (ADM), Homotopy Pertürbasyon Yöntemi (HPM), Homotopy Analiz Yöntemi (HAM) ve Varyasyon iterasyon yöntemi (VIM) gibi nümerik yöntemlerde olyşan karmaşık hesaplamalı üsstesinden gelmek için alternatif yöntem sunulmuştur. Bu yöntemin diğer bilinen yöntemlere göre etkili ve güçlü olduğunu göstermek için üç test problemleri çözülerek karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently Method of Lines (MOL) has been used to solve various partial differential equations. In this paper, an alternative approach is presented to overcome the demerit of complex calculation of numerical methods such as the Adomian Decomposition Method (ADM), the Homotopy Perturbation Method (HPM), the Homotopy Analysis Method (HAM) and Variational Iteration Method (VIM). Comparing this methodology with some known techniques shows that the present approach is effective and powerful. In addition, three test problems of mathematical physics are discussed to illustrate the effectiveness and the performance of the Method of Lines.