Bis(aminoketo oksim) türevlerinin sentezi ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of bis(aminoketo oxime) derivatives and investigation of antibacterial properties
- Tez No: 418921
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, difenilmetan ve difenileterin kloroasetil klorür ile Friedel-Crafts reaksiyonuna göre ilk olarak 4,4'-bis(kloroasetil)difenilmetan ve 4,4'-bis(kloroasetil) difenileter türevleri sentezlenmiştir. Sonra sentezlenen bu bileşikler kloroform çözücülüğünde HCl gazı ve bütil nitrit kullanılarak, sırasıyla 4,4'-metilen-bis(fenilglioksalhidroksomoilklorür) ve 4,4'-okso-bis(fenilglioksalhidroksomoil klorür) türevlerine dönüştürülmüştür. Daha sonra yeni aminoketoksim türevleri sentezlenen kloroketoksimler ile 9-etil-3-aminokarbazol ve 4-aminodifenilaminin reaksiyonlarından elde edildi. Sentezlenen yeni aminoketoksim bileşiklerinin bakteriler (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enteritidis, Sarcina lutea) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin molekül yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study describes synthesis, characterization and antibacterial properties of new aminoketo oximes in detail. Firstly, 4,4'-bis(chloroacetyl)diphenylmethane and 4,4'-bis(chloroacetyl)diphenylether were synthesized by reaction of diphenylmethane and diphenylether with chloroacetyl chloride, respectively. Then, 4,4'-bis(chloroacetyl)diphenylmethane and 4,4'-bis(chloroacetyl)diphenylether were converted to 4,4'-methylenebis(phenylglyoxylohydroximoylchloride) and 4,4'-oxybis(phenylglyoxylohydroximoylchloride) by using HCl gas and butyl nitrite. New aminoketo oxime derivatives were then obtained by using the synthesized chloroketo oxime derivatives with 9-ethyl-3-aminocarbazole and 4-amino-N-phenylaniline. The effect on some bacteria (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enteritidis, Sarcina lutea) of synthesized chloroketo oxime derivatives was investigated. All of the obtained products were characterized by combination of FT-IR,1H-NMR and 13C-NMR.