Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının değerlendirilmesi
Examination of occupational health and safety awareness of health vocational high school students
- Tez No: 527275
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma ile iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin, iş sağlığı ve güvenliği farkındalığına etkisi ortaya konularak iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşmasına katkıda bulunulabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın amacı, iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin bu konuda farkındalık yaratıp yaratmadığının ortaya konulmasını sağlamaktır. Araştırmanın bağımlı değişkeni iş sağlığı ve güvenliği farkındalığıdır. Bağımsız değişkenler ise; cinsiyet, not ortalaması, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, iş kazası geçirme durumu gibi sosyo demografik değişkenlerdir. Çalışmanın birinci bölümünde, iş sağlığı ve güvenliği konusu genel bir bakış açısıyla anlatılmıştır. İkinci bölümde, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelere değinilmiştir. Üçüncü bölümde sağlık işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği, dördüncü bölümde iş sağlığı ve güvenliği eğitimine değinilmiştir. İstanbul ilinderandomize olarak okullar belirlenmiş ve okul sayısının %50'sine ulaşılmış ve 438 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın analizleri SPSS paket programı yardımıyla yapılmıştır. Araştırmada madde analizi, madde toplam puan korelasyonu, Kaiser-Meyer-olkin testi, Barlett's testi, faktör analizi, frekans, oran, aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, t testi, tek yönlü anova testi, pearsonkorelasyon analiz testi yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının yüksek olduğu belirlenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği farkındalık ölçeğinin alt boyutları arasında pozitif yönlü kuvvetli bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
It is thought that this study can contribute to the establishment of occupational health and safety culture by showing the effect of occupational health and safety education on awareness of occupational health and safety. The aim of the research is to ensure that education on occupational health and safety creates awareness on this issue. The dependent variable of the research is the awareness of occupational health and safety. The independent variables are; socio-demographic variables such as gender, grade average, maternal education status, father's educational status, and job accident status. In the first part of the work, the topic of occupational health and safety is explained with a general view. In the second part, legal regulations related to occupational health and safety are mentioned. In the third chapter, health and safety in health care enterprises, and in the fourth chapter health and safety health education. The schools in Istanbul have been designated as“all-in-ones”and have reached 50% of the total number of schools and 438 students have been included in the study. Analyzes of the study were made with the help of SPSS package program. The analysis included item analysis, item total score correlation, Kaiser-Meyer-olkin test, Barlett's test, factor analysis, frequency, ratio, arithmetic mean, standard deviation, median, t test, one way ANOVA test and Pearson correlation analysis test. It was determined that the students who participated in the survey had high awareness of occupational health and safety. There is a positive positive relationship between the subscales of the occupational health and safety awareness scale.