Paylı mülkiyette paydaşların yetkileri ve yükümlülükleri
Powers and liabilities of joint owners in joint ownership
  1. Tez No: 332017
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Birlikte mülkiyetin en yaygın türü olan paylı mülkiyet, TMK. m. 688 ve 700 arasında düzenlenmektedir. Teori ve uygulamada sıklıkla karşılaşılan paylı mülkiyet birliği sahiplerine tanıdığı hak ve yetkiler bakımından da önemlidir. Paylı mülkiyeti oluşturan paydaşlardan her biri malikin sahip olduğu hak ve yükümlülüklere sahiptir. Bu sebeple tezimizin konusu ?Paylı Mülkiyette Paydaşların Yetkileri ve Yükümlülükleri? dir. Bu çalışmada paylı mülkiyeti oluşturan paydaşların hakları, yetkileri ve yükümlülükleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu çalışma içerik olarak giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında mülkiyet ve paylı mülkiyet kavramlarına genel bir giriş yapılmıştır. Birinci bölümde, paylı mülkiyet kavramı, paylı mülkiyetin unsurları, kuruluşu, tarihi gelişimi, hukukî niteliği açıklanmıştır. Ayrıca paylı mülkiyetin hukukî niteliğini açıklamak amacı ile doktrinde ileri sürülen görüşlere de yer verilmiştir. Paylı mülkiyette pay kavramı ve paydaşların pay üzerinde tasarruf yetkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise, paydaşların paylı mülkiyet konusu eşya üzerindeki kullanma, yararlanma, yönetim yetkileri ve paylı mülkiyeti korumaya ilişkin yetkileri ele alınmıştır. Ayrıca paydaşların paylı mülkiyet konusu eşyayı kullanma yetkilerine ilişkin sınırlamalar ifade edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde de paydaşların paylı mülkiyet konusu eşyaya ilişkin yükümlülükleri ve paylı mülkiyetin sona ermesi bakımından yetkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Joint Ownership which is the most common type of common ownership is regulated between the articles of 688 and 700 Turkish Civil Code. Joint ownership, which gets into frequently in theory and practice is also important in terms of rights and powers to provide to owners. Each of joint owners, who forms joint ownership, has the rights and liabilities that the beneficial owner has. For this reason, this thesis is related to the analysis of the ?Powers and Liabilities of Joint Owners in Joint Ownership?. In the thesis joint owners? rights, powers and liabilities in joint ownership are dealed severally.The thesis consists of an introduction part, followed by three separate section parts and a conclusion. Within the scope of introduction part, a general introduction to the term of ownership and joint ownership is written. In the first part, the concept of joint ownership, components, establishment, the historical development, the legal nature of the joint?ownership are expressed. Besides, the opinions put forward in doctrine are also explained, to analyse the legal nature of the joint ownership. Moreover, the concept of share in joint ownership and joint owners? power of disposition on the share are referred. In the second part, joint owners? power to use, benefit, and manage on the goods of joint ownership and joint owners? power on protection of joint ownership are dealed. Also limitations of joint owners? power to use are expressed. In the third and last part, joint owners? liabilities related to goods of joint ownership and powers on the issue of joint ownership?s expiration are examined comprehensively.