İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarına yönelik bir araştırma
A research for human resource management practices
  1. Tez No: 419153
  2. Yazar: BAHADIR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada ve Türkiye'de toplam işletmelerin ve toplam istihdamın büyük bir bölümünü KOBİ'ler oluşturmaktadır. KOBİ'ler değişen ve zorlaşan rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri için İKY'yi en iyi şekilde işletmelerinde uygulamalıdırlar Bu çalışma Ankara OSTİM'deki işletmeleri kapsamaktadır. Bu kapsamdaki işletmelere yönelik yapılan anket ile işletmelerin İKY uygulamalarını ne düzeyde gerçekleştirdikleri ve İKY uygulamalarına bakış açıları tespit edilmeye çalışılmıştır. KOBİ'lerde İKY uygulamalarını inceleyen bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; KOBİ'lerin tanımı yapılmış, özellikleri, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verilmiş, Türkiye ve Dünya ekonomisi açısından önemi vurgulanmıştır.İkinci bölümünde; İKY'nin kavramsal çerçevesi hakkında bilgi verildikten sonra, İKY uygulamalarına ilişkin bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümünde; araştırma yöntemi ve araştırma kapsamındaki işletmelerde yapılan anket çalışmasının bulguları yer almaktadır.Dördüncü bölümde ise; araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Ayrıca Türkiye'nin bazı illerinde İKY ile ilgili yapılan çalışmalarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Son olarak da birkaç öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SME's is a large partion of total employment and total firms in the world and in Turkey. HRM practices in SME's are applied because of changing and difficult competitive environment. This study covers enterprises in Ankara OSTİM. Surveys carried out in this context for business enterprises realized what level of HRM practices and HRM practices were studied to determine their perspectives. This study examined the HRM practices in SMEs is composed of four parts. In the first part; SMEs were defined, characteristics, advantagesand disadvantagesof SMEs were informed after the importance of the SMEs in Turkey and the world economy is highlighted. In the second part; information was given about the definition and importance of HRM, information was given regarding HRM practices. In the third part; research methods and research findings of a survey conducted in the context of the business is located. In the fourth part; research findings are evaluated. In addition, in some provinces of Turkey about HRM studies comparisons were made. Finally, several suggestions were made.