Batı müziği keman eğitiminde Türk müziği eserleri ve etütleri
Turkish music works and etudes at Western music violin training
- Tez No: 419163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Batı müziği keman eğitiminde Türk müziği eserleri ve etütlerinin de yer alması ulusal müziğimiz açısından oldukça önemlidir. Bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda araştırmada, Türk müziğinde seslendirilen“saz eserlerinin”Batı müziği keman eğitiminde kullanılabilmesi için gerekli şartların sağlanması ve Batı müziği keman eğitiminde kullanılabilir materyal oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma türünde betimsel araştırma yöntemi ve tarama modeli kullanılmıştır. Ayrıca verilerin toplanmasında görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada seçilen etütler için, eserlere hazırlık sağlayacak düzeyde olduğu ve etütlerin birinci, ikinci ve üçüncü kalıcı ve geçişli konum çalışması için uygun olduğu ve konumların pekiştirilmesinde kullanılabilir olduğu sonucuna ve eserlerinde Batı müziği keman eğitimi için uygun olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak birinci, ikinci, üçüncü, konumu ve temel yay tekniklerini öğrenmiş öğrencilere etütlerin ve eserlerin çalıştırılmasının uygun olduğu söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
Taking part of Turkish Music works and etudes at western music violin training is very important for our national music. It is a reality that there is still need to effort very much in this subject. In this context this study aims to provide necessary conditions to use the '' instrument works '' performed in Turkish music at western music violin training and to create useable materials at western music violin training. In this study descriptive research method and screening model in the scope of qualitative research have been used. In addition these we have benefitted from interview technique in collecting of data. It has been reached the conclusion that chosen etudes are sufficient to support preparation of works and are suitable for first, second and third stable and transitive position work and may be used to strengthen these positions and also that such works may be convenient for western music violin training. But it may be said that it is suitable for students learning first, second and third position as well as learning the basic violin bow techniques must study on these works and etudes.