Rıfkı Salim Burçak'ın siyasi hayatı: 1950 - 1961
Rıfkı Salim Burçak in poli̇ti̇cal life: 1950 - 1961
- Tez No: 419190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez 1950 -1961 yılları arasında Demokrat Parti Döneminde görev yapan Rıfkı Salim Burçak'ın siyasi hayatını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma Rıfkı Salim Burçak'ın DP'deki Milletvekilliği ve Bakanlık görevleriyle DP tarihine nasıl bir katkıda bulunduğu sorusunu cevaplamaktadır. Böylelikle Rıfkı Salim Burçak, detaylı araştırılırken çalışma sonucunda DP Dönemi'ndeki olaylara da ışık tutulmuştur. Rıfkı Salim Burçak, öncelikle 1950 seçimlerinden sonra Erzurum Milletvekili olarak göreve başlamıştır. 9 Mart 1951'de Adnan Menders'in Kabinesi'nde görev alarak Tekel ve Gümrük Nakanlığı'na getirilmiştir. 26 Ekim 1951 tarihleri arasındaki Tekel ve Gümrük Bakanlığı görevinden sonra 8 Nisan 1953'te Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilmiştir. Siyasi hayatını DP Genel Kurul Üyesi ve Erzurum Milletvekili olarak devam ettirmiştir. Burçak, 27 Mayıs 1960 İhtilali iletutuklanarak Yassıada'ya gönderilmiştir. Yargılanmasının ardından bir buçuk yıl Yassıada'da, birbuçuk yıl da Kayseri Cezaevi'nde kalmıştır. Sonraki yılda Süleyman Demirel Hükümeti'nin birinci döneminde 1966 yılında, siyasilerin memuriyetlere dönüş yasasıyla birlikte Burçak diğer görevlerine geri dönmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis between the years 1950 -1961 period the Democratic Party who served Rıfkı Salim Vetch's aims to examine the political life. In this study, the Rıfkı Salim Vetch's deputy ministerial position and the DP is to answer the question of how a contribution to the history of the DP. Thus Rıfkı Salim Vetch, in light of the events are held in the DP period as a result of detailed studies investigating. Rıfkı Salim Burçak first Erzurum after the 1950 elections began his career as an MP. Adnan Menderes March 9, 1951, taking part in the Cabinet was brought to the Monopolies and Customs Nakanlığı. Between the dates of October 26, 1951 after the Ministry of Monopoly and customs duties were introduced 8 April 1953, the Ministry of Education. DP Member of the General Assembly and political life has continued as deputy of Erzurum. Vetch May 27, 1960 was sent to Yassıada iletutuklanarak Revolution. After one and a half years Yassıada judgment, one and a half years in prison remained in Kayseri. In 1966, the Government of the first quarter of next year, Süleyman Demirel, Burçak with return to civil service laws and politicians have returned to their other duties.