Kadavra koyun özefagus modelinde düğme pil yaralanmasının şiddetini azaltmaya yönelik ev tedavileri
Home treatments to reduce the severity of button battery injury in a cadaveric sheep esophagus model
  1. Tez No: 923616
  2. Yazar: YUNUS AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURAK ÇELİK, DR. OKTAY ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çocuklar sıklıkla oyuncakları ve diğer yabancı cisimleri ağızlarına götürür ve hatta bazen onları yutarlar. Zihinsel engelli daha büyük çocuklar da yabancı cisim yutma riski altındadır. Düğme piller, yutulduktan sonra ilk 2 saat içinde ciddi özefagus yaralanmalarına neden olabilir. Düğme pili yutulması durumunda müdahale oldukça kritik ve önemli bir konudur. Erken müdahale; ciddi komplikasyonların önlenmesi ve yaşamı tehdit eden durumların önüne geçilmesi için ehemmiyet arz etmektedir. Bu çalışmada amaç kadavra koyun özefagus modellerinde üzüm pekmezi, nar ekşisi, kefir, bal ve sükralfat uygulanmalarının düğme pilin özefagus üzerinde neden olduğu hasarlanmayı azaltmada etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma yerel mezbahaneden alınan kadavra koyun özefagusları üzerinde yapıldı. Deneyde bal, sükralfat, salin, üzüm pekmezi, nar ekşisi ve kefir preparatları kullanılarak düğme pil ile oluşturulacak özefagus hasarlanma modelinde düğme pilin özefagus dokusundaki oluşturduğu hasardan korumaya yönelik etkileri değerlendirildi. Bu değerlendirme için doku sıcaklık ölçümü, doku pH ölçümü, pilin voltaj ölçümü ve histolojik hasarlanma derecesi (mikroskopik hasarlanma derecesi-nekroz derinliğine) karşılaştırmalı olarak incelendi. Bulgular: Deneyde toplam 54 özefagus modeli kullanıldı. Doku pH farklılıkları incelendiğinde en fazla nötralizasyon bal grubunda izlenirken baldan daha az nötralizasyon yapan üzüm pekmezi, nar ekşisi ve sükralfatın birbirlerine benzer nötralizasyon yaptığı izlenmiştir. Ama salinden ve kefirden daha fazla nötralizasyon yaptılar. Kefirin nötralizasyonda başarısız olduğu değerlendirildi. Üzüm pekmezinin de pil deşarjını azaltmada (OD: 0.43 V) sükralfat ve nar ekşisine kıyasla (sırasıyla OD:0,59/0,52) daha iyi olduğu izlendi. Ama üzüm pekmezi pil deşarjını azaltmada bala kıyasla daha az etkiliydi.
Özet (Çeviri)
Objective: Children frequently place toys and other foreign objects in their mouths and sometimes even swallow them. Older children with intellectual disabilities are also at risk of ingesting foreign objects. Button batteries, when ingested, can cause severe esophageal injuries within the first 2 hours. Prompt intervention in cases of button battery ingestion is a critical and important issue. Early intervention is crucial in preventing severe complications and life-threatening situations. The aim of this study was to evaluate the effects of grape molasses, pomegranate molasses, kefir, honey, and sucralfate on reducing the damage caused by a button battery on the esophagus in cadaver sheep esophagus models. Materials and Methods: This study was conducted on cadaver sheep esophagi obtained from a local slaughterhouse. In the experiment, honey, sucralfate, saline, grape molasses, pomegranate molasses, and kefir preparations were used to assess their effects on preventing esophageal damage caused by a button battery in an esophageal damage model. The evaluation was carried out by comparing tissue temperature measurement, tissue pH measurement, battery voltage measurement, and the degree of histological damage (microscopic damage depth-necrosis) among the different groups. Results: A total of 54 esophageal models were used in the experiment. When tissue pH differences were examined, the most neutralization was observed in the honey group, while grape molasses, pomegranate molasses, and sucralfate showed similar levels of neutralization, which were higher than those of saline and kefir. Kefir was deemed unsuccessful in neutralization. Grape molasses was found to be more effective than sucralfate and pomegranate molasses in reducing battery discharge (OD: 0.43 V vs. OD: 0.59/0.52), though it was less effective than honey.