Ergenlik döneminde sosyal medya kullanımının sosyal kaygı ve öz yeterlilik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social media use on social anxiety and self-efficacy in adolescence
  1. Tez No: 895231
  2. Yazar: AYŞE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çağımızın en önemli konularından biri olan sosyal medya kullanımı hayatımızın büyük bir alanını kaplamaktadır. Sosyal medya kullanımı bireylerin kendilerini fark ettikleri, karakterlerinin şekillendiği ve beyin gelişimin aktif olduğu ergenlik döneminde önemli bir yeri vardır. Böylece sosyal medyada paylaşılan içerikler ergenler hakkında detaylı çıkarım yapmamızı sağlar. Bu çalışmada sosyal medya platformlarını kullanma konusunda ergenlerin sosyal kaygı ve öz yeterlilik açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Nevşehir ilinde bulunan Kardelen Eğitim Kurumlarında 9., 10., 11.ve 12.sınıflarında öğretim gören 399 öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılanların %49.9 kız olduğu, %50.1 erkek olduğu, %14 tek kardeş, %48.1 iki kardeş, %28.1 üç kardeş, %7 dört kardeş ve %2.8 beş ve üzeri kardeş sayısı olduğu, %67.4 ilk çocuk, %9.8 ortanca çocuk, %22.8 son çocuk olduğu görülmektedir. Çalışmada sosyal medya tutum ölçeği, çocuklar için sosyal kaygı ölçeği ve çocuklar için öz yeterlilik ölçeği olmak üzere üç ayrı ölçek kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 26.0 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İkili grupların karşılaştırılması için bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. İkiden fazla grup içeren eğitim düzeyi değişkeniyle yapılan karşılaştırmalar için tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Karşılaştırma testlerinin uygunluğu için normallik sınaması yapılarak regresyon analizi uygulanmıştır. Öğrencilerin sosyal medya tutum, sosyal kaygı ve özyeterlilik puanlarına göre bazı demografik özellikler ile karşılaştırıldığında sınıf, kardeş sayısı, doğum sırası, gelir düzeyi ve başarı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar görülmüştür. Cinsiyet, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The use of social media, one of the most important issues of our age, covers a large area of our lives. Social media use has an important place in adolescence, when individuals realize themselves, their characters are shaped and brain development is active. Thus, the content shared on social media allows us to make detailed inferences about adolescents. This study aimed to examine adolescents' social anxiety and self-efficacy in using social media platforms. The study was conducted with 399 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades at Kardelen Educational Institutions in Nevşehir province during the 2023-2024 academic year. It was observed that 49.9% of the participants were female, 50.1% were male, 14% had one sibling, 48.1% had two sibling, 28.1% had three sibling, 7% had four sibling and 2.8% had five or more siblings, 67.4% were first children, 9.8% were middle children and 22.8% were last children. Three separate scales were used in the study: social media attitude scale, social anxiety scale for children and self-efficacy scale for children. Statistical analyses were performed using SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 26.0 software. Independent sample t-test was applied for comparison of paired groups. One-way ANOVA was applied for comparisons made with the education level variable involving more than two groups. Regression analysis was applied by performing normality test for the appropriateness of comparison tests. When students' social media attitude, social anxiety and self-efficacy scores were compared with some demographic characteristics, significant differences were observed according to class, number of siblings, birth order, income level and success variables. No significant differences were observed according to the variables of gender, mother's education level and father's education level. As a result of the statistical analysis of the research, a positive, weak and significant relationship was found between the students' age and academic self-efficacy (r = .21; p < 0.01).