Türk Hukukunda gümrük kabahatleri
Customs misdemeanors in Turkish Law
- Tez No: 419201
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışmada, gümrük kabahatleri tüm yönleriyle incelenmiştir. İncelemede gümrük kabahatleriyle ilgili usule ve esasa ilişkin genel esaslar ortaya konulduktan sonra gümrük kabahat türleri mevzuat, doktrin ve mahkeme kararları ışığında ele alınmış ve sorumluluk halleri ortaya konulmuştur. Daha sonra gümrük kabahatlerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların idari ve yargı sürecinde çözümü üzerinde durulmuş ve son olarak gümrük kabahatleri, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararları ışığında değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeye göre, esas olarak iki temel sonuca ulaşılmıştır. Öncelikle, gümrük kabahatleriyle ilgili düzenlemelerin Avrupa Birliği mevzuatına uyum sağlaması adına birtakım yasal değişikliklerin yapılması zaruret teşkil etmektedir. İkinci olarak, yükümlüler, gümrük idaresinin işlemleriyle, gerek İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi gerekse de Anayasa'da koruma altına alınan temel hak ve özgürlüklerine yönelen müdahalelere karşı etkili bir şekilde korunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the customs misdemeanors are examined in all aspects. After setting forth an overview on the procedures and principles of the customs misdemeanors, the types of customs misdemeanors are discussed in the light of the legislation, doctrine and court decisions and the topic of liability is introduced. Furthermore, the resolution of disputes arising from the customs misdemeanors during the administrative and court stages is presented and finally, the customs misdemeanors are evaluated within the framework of the decisions of European Court of Human Rights and Constitutional Court as well as the recommendations of Committee of Ministers of the Council of Europe. Two fundamental conclusions are drawn from the study. Firstly, it is necessary to implement a number of legal amendments in order to harmonize the regulations on the customs misdemeanors with the EU legislation. Secondly, because of the acts of the customs administration, taxpayers are not effectively protected from violations against fundamental right and freedoms ensured by both the European Convention of Human Rights and the Constitution.