Farklı yıllarda uygulanan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı puanlarının eşitlenmesi
Equating scores taken at Foreign Language Placement Test in different years
- Tez No: 419266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMAY ÇOKLUK BÖKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada bir yabancı diller yüksekokulunun 2013 ve 2014 yıllarında yapmış olduğu Seviye Tespit Sınavı'nın (STS) dinleme, dilbilgisi ve okuma alt testlerinden elde edilen puanların Klasik Test Kuramı'na (KTK) dayalı test eşitleme yöntemlerinden doğrusal eşitleme ve eşit yüzdelikli eşitleme yöntemleri kullanılarak eşitlenmesi ve bu yöntemlerden en uygun olanının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma grubu 2013 ve 2014 yıllarında STS'ye giren 1320'şer öğrenci olmak üzere toplam 2640 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler, yabancı diller yüksekokulunun uyguladığı STS kapsamında uygulanan dinleme, dilbilgisi ve okuma alt testlerinden elde edilen test ve madde puanlarıdır. Verilerin analizi beş aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada alt testlere ait betimsel istatistikler hesaplanmış; ikinci aşamada testlerin eşitleme varsayımlarını sağlayıp sağlamadığı test edilmiş; üçüncü aşamada doğrusal eşitleme yöntemi kullanılarak eşitlenmiş puanlar elde edilmiş, dördüncü aşamada eşit yüzdelikli eşitleme yöntemi kullanılarak eşitlenmiş puanlar elde edilmiş ve son aşamada ise, hangi eşitleme yönteminin daha uygun olduğuna karar vermek amacıyla eşitlemenin hata miktarını veren WMSE katsayıları hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Testlerin eşitlenmesi aşamasına geçilmeden önce, alt testlerin tek boyutluluğu ile güvenirlikleri, ortalama güçlükleri, ortalamaları ve varyansları arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, her bir alt testin tek boyutluluk koşulunu sağladığı; güvenirlikleri ve ortalama güçlükleri arasında manidar farklılık bulunmadığı görülmüştür. Dinleme ve dilbilgisi alt testlerinin ortalamaları arasında manidar farklılık bulunurken, okuma alt testlerinin ortalamaları arasında manidar farklılık bulunamamıştır. Dinleme ve okuma alt testlerinin varyansları arasında manidar farklılık bulunamazken, dilbilgisi alt testlerinin varyansları arasında manidar farklılık bulunmuştur. 2013 ve 2014 yıllarında uygulanan STS dinleme ve dilbilgisi alt testlerinin eşitlenmesi için en uygun yöntemin WMSE katsayısı daha küçük olan doğrusal eşitleme yöntemi olduğu, okuma alt testlerinin eşitlenmesinde, kullanılan her iki yöntemin de eşit WMSE katsayısı üretmesi, kullanılan yönteme göre farklılık oluşmadığı sonucuna götürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, equating scores taken from listening, grammar and reading on English Placement Test (EPT) applied between 2013 and 2014 at a school of foreign languages according to Classical Test Theory (CTT) is aimed using linear and equipercentile equating which is one of the test equating methods and determination of the optimum one. 1320 students who held the EPT test comprise the research group of the work. According to this, the research group consists of 2640 people. The data used in the study are test and item scores obtained from the EPT through listening, grammar and reading applied at the school of foreign languages. The analyzing of the data consist of five stages. At the first stage, descriptive statistics related to the tests are calculated; at the second stage, assumptions of equating are evaluated; at the third stage, equalized scores are obtained through linear equating method; at the fourth stage, equalized scores are obtained through equipercentile equating method; and finally at the fifth stage, WMSE coefficents are calculated and compared in order to decide which equating method is appropriate. Before the stage of equating tests, sub-tests' unidimensionality and their reliability, average difficulty, difference between their means and variants have been examined. Depending on the findings, every sub tests' providing unidimensionality assumption, as well as having not significant difference between their reliability and average difficulty have been observed. While there is a significant difference between listening and grammar tests' means, there is not such a difference between reading sub tests. However, there is not a significant difference between listening and reading sub tests' variants, but there is between grammar sub tests'. As a result, it can be said that equating the listening and grammar sections of EPT's held in 2013 and 2014, the most appropriate method is linear equating whose WMSE coefficent values are lesser; equating the reading tests both methods have the same results since these two has equal WMSE coefficents.