Okuma başarısızlığı olan öğrencilerin farklı metin türlerinde okuma akıcılıklarının incelenmesi
Examination reading skills of students who are poor readers in different text genres
  1. Tez No: 419265
  2. Yazar: MUSTAFA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN BAYDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmanın genel amacı, okuma başarısızlığı olan dördüncü sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerindeki (öykü ve bilgilendirici metin) okuma akıcılıklarının incelenmesidir. Çalışmaya okuma başarısızlığı olan 56 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmada öğrencilerin okuma hızları, okuma doğrulukları, okuma hataları ve okumalarının prozodik özellikleri incelenmiştir. Veri toplamak amacıyla bir öykü ve bir bilgilendirici metnin yanı Rasisnski'nin (2004) Çok Boyutlu Akıcılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin bilgilendirici metne ilişkin okuma hızlarının daha fazla olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin okuma doğrulukları metin türüne göre farklılaşmamıştır. Öğrenciler yanlış okuma, sözcük ekleme, sözcüğün bir bölümünü tekrarlama, kedini düzeltme, harf ekleme-atlama, hece ekleme-atlama, harfi ters çevirme ve sözcüğün sonunu değiştirme hatalarını bilgilendirici metinde daha fazla yapmışlardır. Öğrencilerin hem öykü (%78) hem de bilgilendirici metin (%79) türünde sözcüğü yanlış okurken yaptıkları hataların büyük oranı sözcüğü görsel olarak benzeyen bir sözcük olarak okumadır. Öğrenciler bilgilendirici metinde daha yüksek ifade ve ses yüksekliği puanı alırken, öyküyü daha uygun bir hızla okumuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the reading skills of fourth graders who were poor readers in different text genres (story and informative text). Fiftysix fourth grade students who were poor readers participated in this study. Reading rates, reading accuracies, reading errors and reading prosody charecteristics of the students were examined in the study. A story and an informative text, also Rasisnski's (2004) Multidimentional Fluency Scale were used to collect data. The results of the study showed that reading rates of the students were higher in informative text. In addition, reading accuracies of the students were not differentied according to text genre. The students made more errors of mispronunciation, word insertion, and repetitation of word part, self correction, letter insertion-omission, syllable insertion-omission, letter reversing and conversion of the word final. The big proportions of mispronunciations of the students were reading the word as a visually similar word in both the story. (78%) and the informative text (79%). While the students obtained higher expression and volume scores in the informative text, they read the story with a more suitable pace.