Content-based curriculum design and interactive teaching techniques in business English
Ticari İngilizce öğretiminde içeriğe dayalı program tasarımı ve etkileşimci öğretim teknikleri
- Tez No: 81850
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
11 ÖZET Giderek daha bir küreselleşen günümüz dünyası, bu küreselleşme içinde ulusla rarası ticarete daha çok önem veriyor görünüyor. Son yıllarda anadili İngilizce olmayan tüm ülkelerde, kurum ve kuruluşlar, elemanlarının ticarette daha başarılı olmaları için, artık evrensel bir dil olarak kabul edilen İngilizce'yi kendi ticari amaçları doğrultusunda en etkili şekilde öğretecek dil-öğretim merkezlerini ve kuruluşlarım araştırmaktadırlar. Bu gereksinimi göz önüne alarak çalışmamın amacını, mesleki İngilizce konu sunda ticari İngilizce öğretimi için bir program hazırlamak olarak saptadım. Bu çalışma, katılımcıların gereksinim analizi yardımıyla, her gün karşılaştıkları ticari konuları içe rik olarak alıp buna dayalı müfredatın hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesini içermektedir. Bu alanda etkinlik gösteren veya bu alana girmek isteyen kişilerin neyi öğrenmek istedikleri saptanmak suretiyle bir programın hazırlanması için gereken doğru veriler toplanmıştır. Bu çalışma için değişik şirket ve firmaların elemanlarının isteklilerinden oluşan dil konusunda yeterlilik düzeyleri farklı çalışma grupları oluşmuştur. Ancak çalışmayı başlatmak için önce İngilizce yeterlik bilgilerini ölçmek üzere dil-seviye tespit sınavı uygulanmış ve sonuçlara göre katılımcılar, dil seviyesi açısından ileri düzeye yakın (or tanın üstü) ve ileri düzey olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gereksinim analizi, Cambridge Üniversitesince ortaya konulan modele göre ya pılmış bulunmaktadır. Katılımcıların anket sorularına verdikleri yanıtlarla temel sorun olan“Hangi amaçlı İngilizce?”,“Kim tarafindan?', ”Hangi durumlarda kullanılacak?' sorularının yanıtları bulunarak onlara gereksinimleri ve dil seviyelerine yönelik iki ayrı düzeyde ders programı hazırlanıp uygulanmıştır. Bu çalışmanın temel araştırma noktası, amacı ve gereksinimi aynı olan yetişkin ler için mesleki konulan içeren bilgiler vermek üzere hazırlanan İngilizce öğretim müf redat programının ne denli yararlı olup olmadığıdır. Önemli olan bir başka nokta da, hazırlanan bu müfredatın dil öğeleri üzerinde durarak dilbilgisi kurallarıyla yabancı dili öğretmek yerine, mesleki konuları içeren bilgilerle, iletişimsel dil becerilerini geliştiripIll işlevsel İngilizce'yi öğretme hedefinin ne ölçüde etkili ve yeterli olduğudur. Ayrıca, katılımcıların verilen kurstan faydalamp faydalanmadıkları, kursun ihtiyaca yönelik ve yararlı olup olmadığı, kurs sûresi içinde onların kişisel görüşleri alınarak; kurstan sonra da bir anket verilmek suretiyle araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Buna göre, katılımcılar, kurs bitiminde, uygulanan programın tam olarak gerek sinimlerini karşıladığını belirtmişlerdir. Genel İngilizce yerine ticari haberleşmelerde her gün karşılarına çıkan mesleki İngilizce'yi öğrenmelerinin birçok güçlüğü yendiğini, kullandıkları dili karşı tarafin belli ticari çerçeve içinde anladığını, aynı zamanda ken dilerinin de gerek mektup, gerek faks ve gerekse telefonla haberleşmelerinde kullanılan dili anlayıp, ilişkilerini sağlıklı yürütebildiklerini ya da en azından üstleri tarafindan eleştirilmediklerini ifade ederek kurs programının gehştirilmesine yardımcı olmuşlar dır. Sonuç olarak, bu araştırma“Hangi dil?”,“Kim için?, ”Ne için?“, ”Hangi ortam ve şartlar?" sorularına yanıt veren bir ders programının oluşmasına yardımcı olmakla kalmamış, aynı zamanda mesleki İngilizce öğretiminde içeriğe, daha doğrusu öğrenci lerin çalışma alanlarıyla ilişkili bilgileri içeren konulara ve bunları iletişimsel ve insan doğasını dikkate akn dil öğretim yöntemleriyle öğretmeye yönelik hazırlanan bir müf redatın ne denli etkili bir dil öğretimi gerçekleştirdiğini göstermiştir. Bu çalışma ayrıca, yetişkinlerin dil öğrenmede yaşça küçük olan öğrencilerden güdülenme ve beklenti yönlerinden de farklı oldukları savım yeniden doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today's world population are becoming a gradually more globalized community and that appears to set priority on international commerce. Recently, in all countries where English is not a native language, institutions and companies, for their specific purposes and in order to be more successful in their business, have been searching for language centres and institutions that will teach English, which has been accepted as a Lingua Franca, in the most effective way to their employees. Taking the necessity mentioned above into consideration, I have established the objective of the study as a syllabus design for business English teaching in ESP field. The research covers syllabus design based upon the commercial subject matter that the participants encounter everyday as a course content, and the application and evaluation of it by needs analysis of the participants. Once what the administrators and those who intend to work in this field want to learn has been determined, accurate data for syllabus designed according to these needs were collected. For this research, enthusiastic people from various institutions, companies and firms have formed study groups at different levels of proficiency in English. However, to start tins study, a placement test was administered in order to test their proficiency in English, and according to the results, the participants were allocated to two groups - upper-intermediate-to-advanced and advanced. Needs analysis was realised by adapting the model University of Cambridge produced. The essential issue“What language will be used, by whom, in what situa tions?”and the equally important issue of“What is most effective and useful?”being clarified by the participants' responses to the questions in the questionnaire, two differ ent levels of teaching syllabi, according to their needs and to their proficiency in Eng lish, have been designed and applied. The basic concern in the study is whether the application of the theme-based syllabus of content-based models to adult groups who are homogenous as for their pur-poses and needs, would be helpful or not. Another significant issue is to what extent the teaching aim of relying upon functional language used in subject areas to improve communicative ability, instead of being too focused on language structures as teaching linguistic components, is effective and sufficient. Additionally, the responses to the questions of whether the participants are able to make use of the teaching content in the applied syllabus, whether the syllabus meets the needs and whether it is helpful or not have been sought and evaluated by the participants' comments received during the course, and by the administration of a final questionnaire after the course. With the help of the final questionnaire, participants evaluated the course by stating that the syllabus applied met their needs completely. They helped the course programme to be developed indicating that instead of general English, learning business English, which they encounter in their commercial correspondence every day, has led them to overcome most of the difficulties. They state that when they communicate with the other people they are able to get the message in a particular business concept, and understand the language used either in letters, faxes or phone calls, and they cope with the business in a healthy way, or at least, they are not criticised by their superiors. Consequently, the study has not only produced an appropriate business English syllabus, which responds to the questions of“What language?”“For whom?' ”Why?“ ”Which condition and situation?" but also has shown how effective teaching can be when a syllabus is based upon the content, or rather upon the subject matters, in relation to the learners' working fields, and when based on communicative and humanistic lan guage teaching methods to teach these subject matters. Additionally, the study has reas serted the attestation of the thesis that adult learners differ from young learners as re gards motivation and expectation in language learning.