Uyarlanabilir motivasyon stratejileri kullanmanın öğrenci motivasyonu ve başarısına etkisi
The effect of using adaptive motivation strategies on student motivation and achievement
- Tez No: 419290
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, uyarlanabilir motivasyon stratejileri kullanmanın öğrencilerin motivasyonlarına ve başarılarına etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2x2'lik faktöriyel desene uygun olarak planlanıp, gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2014-2015 öğretim bahar yarıyılında Ankara Üniversitesi'nde öğrenim gören 46 öğrenci ile Eğitimde Bilişim Teknolojileri II dersinde yürütülmüştür. Öğrenciler ön bilgi, cinsiyet, bilişsel stil özellikleri bakımından eşleştirilerek iki eş gruba ayrılmış, gruplar tesadüfi atama yoluyla deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Öğrencilerin bilişsel stillerini belirlemek amacıyla“Grup Saklı Şekiller Testi (Group Embedded Figures Testi)”uygulanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri başarı ve motivasyon; bağımsız değişkenleri ise uyarlanabilir motivasyon stratejilerinin kullanıldığı ve kullanılmadığı ortamlardır. Öğrencilerin motivasyonları“Öğretim Materyalleri Motivasyon Ölçeği (Instructional Materials Motivation Survey)”ile ölçülmüştür. Araştırmanın diğer bağımlı değişkeni olan başarı, araştırmacı tarafından geliştirilen paralel testler ve uygulamalı test ile ölçülmüştür. Çalışmanın başında ve sonunda öğrencilerin motivasyonları ve başarıları ölçülmüştür. Deney grubunda bulunan öğrencilere sunulan motivasyon stratejileri bilişsel stil özellikleri dikkate alınarak uyarlanmıştır. İki haftalık ön uygulama ya da ortam tanıtımı ardından, asıl uygulama dört hafta sürmüştür. Deneysel işlemler süresince her hafta ders sonunda öğrencilerin motivasyon ölçümü yapılmıştır. Sonraki hafta deney grubunda bulunan her bir öğrencinin motivasyon durumu dikkate alınarak gereksinim duyduğu motivasyon stratejisi/stratejileri belirlenmiş ve uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere iki faktörlü ANOVA analizi uygulanmıştır. Uyarlanabilir motivasyon stratejilerinin kullanıldığı ortamda öğrenen öğrencilerin deneysel işlem sonrasında motivasyon ve başarı puanlarının motivasyon stratejilerinin uyarlanmadan kullanıldığı gruba göre manidar düzeyde yüksek olduğu, deneysel işlem öncesinden sonrasına, iki grubun motivasyon puanlarındaki değişimlerin uyarlanabilir stratejiler kullanılan grup lehine manidar düzeyde yüksek olduğu, buna karşılık başarı puanları arasındaki farkın manidar olmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmada, uyarlanabilir motivasyon stratejileri kullanmanın öğrencilerin motivasyonunu artırmada etkili bir araç olduğu ancak başarılarını artırmada etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at exploring the impact of adaptive motivation strategies on student motivation and achievement. This research is planned and carried out according to 2x2 factorial design. The research is conducted during 2014-15 spring term at Ankara University with 46 first-grade students who take the course titled“Information and Communication Technologies in Education II”. First of all, the students are divided into two groups that are similar in terms of previous knowledge, sex and cognitive style characteristics; then, one of them is randomly assigned as the experiment group and the other one as control group. In order to identify the cognitive styles of participants, Group Embedded Figures Test (GEFT) is applied. Achievement and motivation constitute two dependent variables in the research. Independent variables, on the other hand, are environments with and without adaptive motivation strategies. The motivation of the students is measured by Instructional Materials Motivation Survey (IMMS). The other dependent variable in the research, that is achievement, is measured by parallel multiple-choice questionnaires and applied tests developed by the researcher. Motivation and achievement of the participants are measured at the beginning and at the end of the research. Adaptive motivation strategies are identified and applied to those in the experiment group taking into account their cognitive style characteristics. The pre-application of the research or environment description took two weeks and another four weeks were spent on the actual application. During the experiment, the motivation of the students is measured at the end of the class every week. Then, for each participant in the experiment group, relevant motivation strategies are identified and applied based on his/her measured motivation level. Two-way ANOVA analysis was applied to the data obtained in the research. ANOVA results indicate that post-experiment motivation and achievement are statistically significant. Pre and post-experiment motivation scores of the groups differ significantly, while achievement scores do not. To be precise, in the research, utilization of adaptive motivation strategies is found to be a factor contributing to student motivation, but not to student achievement.