Impact of a prompted generative conversational AI module on learner motivation, vocabulary and views in language learning
Dil öğreniminde komut yönlendirmeli üretken konuşma tabanlı yapay zeka modülünün öğrenci güdülenmesi, kelime bilgisi ve görüşleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 953047
  2. Yazar: AYŞE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez, ChatGPT adlı üretken konuşma tabanlı yapay zeka aracı, metin seslendirme özelliği ve komut yönlendirmeli çerçeve içeren yapılandırılmış bir öğrenme modülünün öğrenen motivasyonu ve yabancı dil kelime öğrenimine etkisini araştırmıştır. Modülün tasarımı, uygulanması ve geliştirilmesinde öğrenci ihtiyaçları, öğretim hedefleri ve nicel ve nitel veri kaynaklarından elde edilen geri bildirimlere dayalı olarak biçimlendirici araştırma yöntemi benimsenmiştir. Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeğinden elde edilen nicel bulgular, genel algılanan güdülenmenin arttığını; görev değeri ve içsel hedef düzenlemenin anlamlı düzeyde yükseldiğini, öz-yeterlik ve kontrol inancında orta düzeyde artış ve sınav kaygısı ile dışsal hedef düzenlemede hafif azalma olduğunu göstermiştir. Cinsiyet veya İngilizce yeterlik düzeyine göre anlamlı fark bulunmamıştır. Nitel ve betimsel bulgular bu sonuçları desteklemiş; öğrenenlerin kelime bilgilerini artırdıklarını, telaffuzlarının geliştiğini ve daha yüksek özerklik kazandıklarını göstermiştir. ChatGPT, hibrit veya yüz yüze öğretime göre daha çok tercih edilmiştir. Öğrenenler, modülün diğer derslere olumlu aktarım etkilerini ve komut yönlendirmeli çerçeveyi tekrar kullanma niyetlerini belirtmiştir. ChatGPT'nin bildirilen yararları arasında etkileşim, kişiselleştirilmiş destek, esneklik, verimlilik ve öz değerlendirme fırsatları bulunurken; değerlendirme sınırlamaları ve bilgi kalitesi konusundaki endişeler gibi zorluklar görülmüştür. Metin seslendirme özelliği, net telaffuz sağlaması ve kaygıyı azaltması açısından beğenilmiş, ancak teknik ve özelleştirme sınırlamaları dile getirilmiştir. Komut yönlendirmeli çerçeve kullanım kolaylığı, aktarılabilirlik ve komut okuryazarlığını geliştirme açısından faydalı bulunmuş, ancak sıralama ve görev çeşitliliği gibi bazı zorluklar ortaya konmuştur. Genel olarak bu çalışma, ChatGPT gibi üretken konuşma tabanlı YZ araçlarının dil öğreniminde güdülenmeye sağladığı yararlarla ilgili ampirik kanıtlar sunmakta, öğrenen deneyimlerine ışık tutmakta ve bu araçların eğitime entegrasyonu için yapılandırılmış uyarlanabilir bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the impact of a structured learning module incorporating a generative conversational AI tool, namely ChatGPT, its text-to-speech feature, and a prompted framework on learner motivation and foreign vocabulary learning. A formative research methodology was adopted to design, implement, and refine the module based on learner needs, instructional goals, and feedback gathered through quantitative and qualitative data. Quantitative findings from the Motivated Strategies for Learning Questionnaire showed overall perceived motivational improvement, including significant gains in task value and intrinsic goal orientation, moderate increases in self-efficacy and control of learning beliefs, and slight decreases in test anxiety and extrinsic goal orientation. No significant differences emerged by gender or English proficiency. Qualitative and descriptive results supported these findings, with learners reporting enhanced vocabulary, improved pronunciation, and greater autonomy. ChatGPT was preferred over hybrid or face-to-face instruction. Learners reported positive transfer effects to other courses and intended to reuse the prompted framework. Reported benefits of ChatGPT included interactivity, personalized support, flexibility, efficiency, and self-assessment opportunities, while challenges involved assessment limitations and concerns about information quality. The text-to-speech feature was appreciated for providing clear pronunciation and reducing anxiety, though technical and customization limitations were noted. The prompted framework was valued for ease of use, transferability, and developing prompt literacy, despite challenges with sequencing and task variety. Overall, this study offered empirical evidence on the motivational benefits of generative conversational AI tools like ChatGPT in language learning, providing insights into learner experiences and a structured, adaptable framework for integrating such tools into education.