Akıllı tahta kullanımının orta öğretimde işlenen canlıların sınıflandırılması konusunun öğrenimi üzerine etkisi
The effects of interactive whiteboard on learning of the categorization of the living beings
- Tez No: 419340
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı akıllı tahta kullanımının ortaöğretimde işlenen canlıların sınıflandırılması konusunun öğrenimi üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmada yarı deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu model yansız atama ile oluşturulmuş iki gruba uygulanmıştır. Akademik başarı deney öncesi araştırmacı tarafından geliştirilen yirmi soruluk bir öntest ile ölçülmüştür. Bu araştırmanın örneklemini 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılında Ankara Kazan Fuat Erkmen Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan 9. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Seçilen 4 sınıfın 2'si erkek 2'si kız öğrenci sınıfıdır. Kontrol grubu olarak seçilen 1 kız ve 1 erkek sınıflarından toplam 50 kişiye geleneksel öğretim yapılırken, yine 50 kişilik 1 erkek ve 1 kız sınıfında deney grubu olarak akıllı tahta ile öğretim yapılmıştır. Araştırma modeli çerçevesinde çalışma grubu üzerinde 12 hafta uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın sona ermesi ve öğretimin tamamlanması ile birlikte her iki gruba sontest uygulanmıştır. Verilerin analizinde anlamlılık düzeyi 0.05 alınmış, analiz işlemleri SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Deney grubunun akıllı tahtayla işlenilen derslerdeki öntest ve sontest sonuçları karşılaştırılmış, sonuçlar arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Akıllı tahta ile işlenen biyoloji dersinin sontest puanları ile geleneksel yöntemlerle işlenen biyoloji dersi sontest puanları arasında, deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to search the impact of using interactive whiteboard on learning of the categorization of the living beings. This study was conducted through two groups of students, formed with an unbiased assignment, using pre-post tests control group model. The academic success was measured by a 20 questioned- protest developed by a researcher before the experiment. The sample of this research was formed by the 9th grade students from Kazan Fuat Erkmen Anatolian Religious High School in 2014-2015 education year. The students consisted of 2 classes of boys and 2 classes of girls. In control group fifty students (1 boy and 1 girl classes) were educated traditionally. In the experiment group 50 students (1 boy and 1 girl classes) were instructed by using interactive whiteboard. Practice continued 12 week. The postest was carried out both two groups after the practice ended and education was completed. In the analyzing of the data, the level of significance was taken as 0.05. The data was analyzed by using SPSS 22 program. The result of pre and posted of the experiment group were compared and it's found that there was a significant difference between the results. The test points of experiment group students were higher than those of conrol group students. The results obtained from the study clarified that using interacive whiteboard increased the academic achievement on the categorization of living beings.