İlköğretim matematik öğretmenlerinin 5. ve 6. sınıf matematik ders kitaplarına ilişkin görüşleri
Primary education mathematic teachers' opinions on 5th and 6th grade course books
- Tez No: 419339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin 5. ve 6. Sınıf matematik ders kitapları ile 2013 yılından itibaren kademeli olarak kaldırılan öğrenci çalışma kitapları ve öğretmen kılavuz kitaplarıyla ilgili görüşlerinin belirlenmesidir. Bu araştırma 2014-2015 eğitim öğretim yılında Yozgat ilinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan toplam 48 matematik öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenlere görüşme formu uygulanmış, uygulama sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yaklaşımı ile incelenmiş ve her soru için kategoriler oluşturulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda, öğretmenlerin büyük çoğunluğu tarafından, ders kitaplarının konu anlatımı ve soru bakımından yetersiz olduğu görülmüştür. Bu yüzden öğretmenlerin ders kitapları dışında yardımcı kaynaklardan veya kendi hazırladıkları notlardan yararlandıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun özellikle alıştırma yapma ve ödevlendirme açısından öğrenci çalışma kitaplarının gerekli olduğunu savunduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, 5. ve 6. Sınıf matematik ders kitaplarının konu anlatımı ve soru bakımından zenginleştirilmesinin öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate primary education mathematic teachers' opinions on 5th and 6th grade course books and student workbooks and teacher guide books that has been removed from usage gradually since 2013. The study was carried out with the 48 mathematic teachers working in the primary schools of Yozgat in the 2014-2015 academic year. The data collected by interviews were analyzed by a qualitative approach and categorized for each question. The results indicated that the most of the teachers perceive course-books weak in terms of instruction and questions; thus, the teachers had to benefit from other sources and the summaries they made. Most of the teachers, again, advocated student study books especially for their use of practice and homework. According to the results, it was concluded that enriching the 5th and 6th grade mathematic course-books in terms of instruction and questions would contribute to the fulfillment of the needs of students and teachers.