Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nin değer eğitimi açısından incelenmesi
The analysis of Evliyâ Çelebi's travelogue in terms of value education
- Tez No: 419351
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'ndeki değerler tespit edilmiş ve eserin değer eğitiminde kullanımı ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde problem durumu, tezin önemi ve amacı, varsayımlar, sınırlılıklar belirtilmiştir. İkinci bölümde önce Evliyâ Çelebi'nin Seyahatnâme'yi yazarken kullandığı bilgi derleme metotları ve anlatım biçimleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra değer kavramı, değerlerin önemi, sınıflandırılması, değer eğitimi, Evliyâ Çelebi ve Seyahatnâmesi ile ilgili verilen bilgilerle kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın evrenini Günümüz Türkçesiyle Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nin 6. ve 7. ciltleri oluşturur. Çalışma; kaynak taramaya dayalı olarak, genel tarama tekniği ve içerik çözümlemesi ile elde edilen bilgilerin yorumlanmasıyla oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde Seyahatnâme değerler açısından incelenmiştir. Değerleri içeren ifadeler ile tutum ve davranış örnekleri tespit edilmiştir. Tespit edilen değerler ahlaki, siyasi, sosyal, dini, estetik, ilmi ve iktisadi değerler olarak sınıflandırılmıştır ve bu başlıklarda tek tek incelenmiş, bir değer indeks tablosu oluşturulmuştur. Çalışma sonunda eserde en çok ahlaki değerlerin yer aldığı görülmüştür. Ahlaki değerlerden sonra estetik ve dini değerlerin de eserde geniş yer tuttuğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde elde edilen bilgiler yorumlanmış ve Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nin değer eğitiminde kullanıma uygunluğuyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the values in Evliyâ Çelebi's Travelogue were identified and the use of this book in value education is discussed. In the first chapter of this study the situation of the problem, the significance and the goals of the thesis, assumptions, and limitations are investigated. The second chapter is focused on the data compliation methods and forms of expression of Evliyâ Çelebi while he was utilized in writing his Travelogue. Later, a framework is formed with utilizing given information about the concept of value, the importance of values, their classification, value education, Evliyâ Çelebi and his Travelogue. The reseach data is gathered from the 6th and 7th volumes of Evliyâ Çelebi's Travelogue in modern Turkish. This study is based on the interpretation of the data obtained from general survey and content analysis. In the fourth chapter, the Travelogue is examined in terms of values. Statements containing the values and attitudes and patterns of behavior have been identified. These identified values are classified as moral, political, social, religious, aesthetic, scientific, and economic values. A value index table is created through examination of these values individually. Findings indicate that moral values are the most frequent values. However, aesthetic and religious values are also quite common. In the final chapter of this study, findings are interpreted and the eveluations regarding the suitability of the use of Evliyâ Çelebi's Travelogue in value educations are provided.