Uluslararasılaşma ve işletmelerin uluslararasılaşma sürecindeki e - ticaret faaliyetleri: Örnek işletme incelemesi
Internatinalizaton and internatlization process of e - commerce firms: A case study
  1. Tez No: 419352
  2. Yazar: HİLAL SADET ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüz dünyasında neredeyse tüm beşeri faaliyetler artık ulusal sınırları aşıp uluslararası zeminde var olmaktadır. Bu faaliyetler kimi zaman birkaç ulusa açılma şeklinde de küresel bir zeminde gerçekleşmektedir. Küreselleşme ise çok boyutlu bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmelerin kimisi faaliyetlerini birkaç ulus düzeyinde gerçekleşirken kimileri kurulduktan kısa bir süre sonra küresel boyutta faaliyet göstermektedirler. Bu çalışmada öncelikli olarak genel olarak ulusal sınırlar dışında faaliyet göstermek olarak nitelendirilen uluslararasılaşma süreci ve süreci betimleyen modeller incelenmiş ve buna bağlı olarak uluslararası pazara girerken şirketlerin uyguladıkları giriş stratejileri açıklanmıştır. Ardından yeni ticaret yöntemlerinden e-ticaret yöntemi, kavramsal yönü, tarafları, etkileri çerçevesinden incelenerek, bir önceki bölümlerden hareketle e-ticaret şirketlerinin uluslararasılaşma süreci incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan uygulama bölümünde ise bir e-ticaret şirketinin faaliyetleri ve uluslararasılaşma süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In todays world, almost all of the human activities have crossed national boundaries and from now on they exist on an international basis. These activities take place sometimes in the form of international expansion to several nations in a global ground. As for the globalization, it has emerged as a multi-dimensional phenomenon. While some of the companies carry on their business on the level of a few nations, others operate on a global scale soon after they were established. In this study, primarily the internationalization process which is generally regarded as operating business outside national borders and models describing the process and in this context, the entry strategies implemented by the companies when getting into international markets are explained. Later, e-commerce method among the new trade methods is examined from the framework of its conceptual aspect, parties, impacts and based on the previous chapters, internationalization processes of e-commerce companies are investigated. In the case-study part which is formed with the qualitative research method, business activities and internationalization process of an e-commerce company is investigated.