Ortaokul 5. sınıf Türkçe kitaplarındaki resimlerin çocuk resimleriyle ilgisi ve eğitime yansımaları
The relevance of the pictures in secondary school grade 5 Turkish books to children's pictures and its reflections on education
  1. Tez No: 419354
  2. Yazar: ZÜLEYHAN DAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada Milli Eğitim Bakanlığın okullarında okutulan Türkçe 5. sınıf ders kitabında yer alan resimlerin çocuk resimleriyle ilgisi ve eğitime yansımaların durum değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İzmir ili Bergama ilçesinin İsmailli Ortaokulu 5. sınıf okuyan 28 öğrenciden oluşmaktadır. Türkçe ders kitabından rastgele 7 adet okuma metni seçilmiş, seçilen okuma metinlerini okunmasıyla öğrenciler tarafından resimleme yapılmıştır. Öğrenci resimlemeleri ile okuma metninde bulunan resimlemeler karşılaştırılmış ve resimlemenin eğitime yansımaları incelenmiştir. 21 maddelik bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket resimleme yapan öğrencilere dağılmıştır. Ankette evet, hayır, pek değil şeklinde üç derecelendirme ölçeği kullanılmış sonuç değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the case of the relevance of the pictures in 5th grade Turkish coursebooks in state schools to children's pictures and its reflections on education. The sample of research consists of 28 grade 5 students who study in İsmailli Secondary School in Bergama, İzmir. 7 reading texts in Turkish coursebook were chosen randomly and the students limned while the selected texts were being read. The students' limnings and the ones of the reading texts were compared and the reflections of limning were examined. A 21-question survey was prepared. The survey was handed out to the students who limned. In the survey, three rating scales such as yes , no and not quite were used and the evaluation of the result was made.