Ankara ili Beypazarı ilçesinde bulunan hesap işi işlemeli ürünlerin özellikleri
Specialites of counting works in (hesap işi) Beypazarı, Ankara
  1. Tez No: 419353
  2. Yazar: BURCU BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili Beypazarı ilçesinde bulunan hesap işi işlemeli ürünlerin özellikleri incelenmiştir. Bu araştırma ile alanda yapılacak eğitim öğretim çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma materyalini Ankara ili Beypazarı ilçesinde bulunan hesap işi işlemeli 50 ürün oluşturmaktadır. Çalışma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında literatür taraması yapılarak; Beypazarı ilçesinin tarihi gelişimi, ilçenin kültürel yapısı, sanat, el sanatları, işleme, işlemenin tarihçesi ve Türklerde işlemenin tarihçesi incelenmiş yörede kullanılan ürünler tespit edilmiş ve işleme teknikleri araştırılmıştır. Hazırlanan bilgi formları doğrultusunda tespit edilen ürünlerin özellikleri incelenerek belirlenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen verilere göre; Beypazarı'nda bulunan hesap işi işlemeli ürünlerin çeşit, boyut, kullanılan gereç, teknik, renk, motif ve kompozisyon özellikleri ile bugünkü durumları tespit edilmiştir. Araştırma da işlemeli ürünlerin genelinde sırasıyla düz hesap iğnesi, verev hesap iğnesi, tekniklerinin uygulandığı, kullanım alanlarının peşkir, çevre ve uçkur ürünleri olduğu belirlenmiştir. İşlemede kullanılan gereçlerin pamuk iplik, ipek iplik olduğu, ürünlerin zemininde en çok krem ve beyaz renklerinin kullanıldığı saptanmıştır. Kenar temizliğinde ise çoğunlukla krem renginin kullanıldığı, işlemeler de en çok bitkisel bezeme ve bitkisel ve nesneli bezemenin bir arada kullanıldığı anlaşılmaktadır. En çok kullanılan kenar temizleme tekniklerinin çırpma dikiş, saçak bırakma ve bağlama teknikleri olduğu gözlenmiştir. Geleneksel hesap işi işlemelerinin renk, motif, kompozisyon özellikleri dikkate alınarak, günümüz ihtiyaçları doğrultusunda özgün tasarımlarla ürünler oluşturulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the specialities of the counting Works in Ankara, Beypazarı were observed.Via this research it is aimed to contribute the education studies of this branch. 50 products , shuttled with counting work, were became the material of this research. This is a scannig model, describing research. In this research, by scanning the literature, historical development, cultural structure, art, handcrafts, shuttling and history of shuttling in Turkish society, the products that are used in the region were identified and shuttling techniques were searched.According to information forms, the features of the products were examined. According to the datas that were obtained from the research results; kind, size, materials, techniques, color, motif and composition of the counting work products in Beypazarı and their current condition were identified.In the research, it is identified that straight counting work needle, diagonal counting work needle techniques were used; towel, cevre and uckur products are mostly using areas. It is obtained that materials using in shuttling are cotton rope, silk rope and mostly cream and white were used in the bottom.We can understand that in cleaning the sides cream is mostly used. In most of the products herbal and plant deck were used. It is observed that snipping shuttle, putting fringe and connection are the most used side cleaning techniques. Authentic desingned products are made out for today's requirements thanks to the color, motif and composition features of the traditional counting work shuttles.