Perceptions of the language instructors towards course book content in terms of intercultural communicative competence; a sample case - new inside out elementary
Dil okutmanlarının kültürlerarası iletişimsel yeterlilik açısından ders kitabı içeriği konusunda bakış açıları; örnek bir durum; new inside out elementary
  1. Tez No: 419356
  2. Yazar: BETÜL DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI ÖZLEM TARAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çok kültürlü öğretim ortamı; farklı kültür veya milletlerden öğrencilerin oluşturduğu, kültürel farklılıkların olduğu ve eğitim öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ortamlardır. Çok kültürlü eğitim ortamlarında yabancı dil öğretimindeki en önemli unsurlar öğretim faaliyeti esnasında kullanılan ders araç gereçleridir. Bu araç gereçlerden, yabancı dil öğretiminde en etkin biçimde kullanılan materyal olan ders kitabı ve içeriği dilin öğretilmesinde en önemli faktörlerdendir. Özellikle çok kültürlü öğretim ortamında kullanılan kitap içeriğinin ortamdaki öğrencilerin kültür öğelerini barındırması, hedef dilin kültür öğelerini içermesi ve kültürlerarası iletişim edinci açısından uygun düzeyde olması ders kitaplarından beklenen ve istenen özelliklerdir. Yabancı bir dili öğrenen kişilerin kullandığı ders materyallerinin o dilin kültürel öğelerini ve farklı kültürel verileri içermesi kişilerin dil öğreniminde yaratmış olduğu kolaylık ve sempati yadsınamaz bir kıstas ve avantajdır. Mevcut çalışma 2014-2015 akademik yılında Kara Harp Okulu'nda yapılmıştır. Verilerin elde edilebilmesi için anket ve mülakat uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması 48 öğretim görevlisi üzerinde yapılmıştır. Çalışmada ders kitabının kültürlerarası iletişim edinci açısından değerlendirildiği ankete ilave olarak 15 öğretim elemanı ile yapılandırılmış görüşme şeklinde bir mülakat uygulaması da yapılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 17,0 programı kullanılmıştır. Verilerin daha iyi anlaşılabilmesi için ortanca değer, standart sapma, frekans ve yüzdelik gibi betimsel analizler yapılmıştır. Tüm bu veriler ışığında öğretim elemanlarının çok kültürlü eğitim ortamında yabancı dil öğretimi esnasında kullandıkları bir kitabın içeriğinin kültürlerarası iletişimsel yeterlilik açısından uygun olup olmadığı anket ve mülakat yoluyla değerlendirilmiştir. Öğretim elemanlarının bakış açılarından yola çıkarak hali hazırda başlangıç seviyesindeki öğrencilere okutulan New Inside Out Elementary kitabının içeriğinin kültürlerarası iletişim edinci açısından uygun olmadığı anket ve karşılıklı mülakatlar aracılığıyla anlaşılmıştır. Çok kültürlü eğitim ortamında yabancı dil öğreten öğretim elemanlarının değerlendirmelerine göre ders kitabı, amaçlar, hedefler ve ilgi alanları gibi açılardan genel olarak yeterli görülmemiştir. Bunun yanı sıra, ders materyalinin içeriği çok kültürlülük, kültürler arası bağlam ve kültürlerarası iletişim edinci açısından da yeterli bulunmamıştır. Kitabın içeriği karşı kültür öğelerinin zenginliği açısından ise yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Multicultural learning environment is the setting where there are students from different cultural and national backgrounds therefore this contains a variety of cultural components. One of the most important tools for teaching a foreign language in multicultural learning environment are the teaching materials itself that are used in the teaching process. Among these materials, the course book carries a significant importance. The content of the course books used during the teaching process plays a vital role when it comes to teaching a foreign language. Most importantly, illumination of the cultural components of different cultures and the target culture in the content of the course book and the scope of the course book in terms of intercultural communicative competence content are the expected criteria from a course book. In the content of a course book introduction of the target cultural and multicultural components are undeniable criteria and advantages in terms of enabling students to learn more about other cultures in the process of learning a foreign language. The present study is conducted in Turkish Military Academy in the 2014-2015 academic years. The questionnaire and the structured interviews were conducted to the language instructors in order to collect the data. The questionnaire was given to 48 language instructors. In the study, a structured interview is also applied on 15 instructors to evaluate the content of the course book in terms of intercultural communicative competence. To analyze the data SPSS version 17,0 is used. In order to understand the data obtained from the surveys in a better way, descriptive statistics such as mean, SD, frequency and percentages were used. As for the results, the content of the course book used in teaching in multicultural learning environment is evaluated in terms of intercultural communicative competence through questionnaire and structured interviews. Data are analyzed according to the perceptions of the instructors towards the content of the New Inside Out Elementary Course Book in terms of the sufficiency of the content in line with the intercultural communicative competence factor. According to the perceptions of the instructors, the content of the course book is not regarded as sufficient in terms of goals, aims, and the interests from general point of view. Besides, the content of the teaching material is regarded as insufficient in terms of multicultural, cross-cultural, and ICC components. The content of the course book is evaluated as sufficient and adequate in terms of the target cultural components.