Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi'nde bulunan ebru ciltli defter - kitapların envanterlerinin oluşturulması ve ebruların incelenmesi
The creation of inventories of marbling hardback notebook - books and the examination of the marblings at Çankırı Dr. Rıfkı Kamil Urga Research Center
- Tez No: 419368
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezinde bulunan ebru ciltli kitap ve defterleri kapsar. Bu eserlerin ciltleri üzerine herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma ile eserlerin cilt örneklerindeki ebruların özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İnceleme altına alınan defter ve kitaplar 66 adet olarak tespit edilmiştir. Merkezde bulunan defter ve kitapların envanter kayıtlarının bulunmamaktadır. Bu sebepten öncelikle cilt kapağında ebru bulunan defter ve kitapların envanterleri oluşturulmuş ve kayıt altına alınmıştır. Envanter kayıtları oluşturulan defter ve kitaplar üzerinde bulunan ebrular renk ve kompozisyon özellikleri bakımından incelenmiş ve elde edilen veriler tablo haline getirilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research includes the books and notebooks covered with Ebru existing in Dr. Rıfkı Kamil Urga Research Centre. No research has been done on these works so far. This study has aimed toexamine the featues of ebrus on the sample works.Exactly 66 books and notebooks have been examined. There aren't any inventory records of these books and notebooks existing in Research Center.Hence, the books and notebooks covered with Ebru have been detected and recorded primarily.The Ebrus existing on the inventory recorded books and notebooks have been examined with regard to their colors and characteristics of composition and they are evaluated and tabled according to the data obtained with the help of this research.