Kültür endüstrisinin çağdaş Türk resim sanatına ve sanat eğitimine yansımaları
Reflection of culture industry on contemporary Turkish painting art and art education
  1. Tez No: 419369
  2. Yazar: UĞUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, 1947 yılında Theodor W. Adorno ve Max Horkheimer'ın birlikte kaleme aldıkları“Aydınlanmanın Diyalektiği”başlıklı çalışmalarında ortaya konulan kültür endüstrisi kavramını irdelemekte ve bu kavramın çağdaş Türk resim sanatına ve sanat eğitimine yansımalarını nitel bir yöntemle araştırmaktadır. Araştırma alt amaçlarla doğru orantılı olarak iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çağdaş Türk resim sanatının mevcut sanat pazarıyla olan ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, kültür endüstrisinin sanat eğitimi üzerindeki yansımaları araştırılmıştır. Çalışmanın her iki bölümüyle ilişkili olarak, çalışma grubundan görüş alınmış ve konu alanyazın taraması ile desteklenmiştir. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yaklaşımında olan bu çalışmada veriler, ölçüt örnekleme yöntemi ile sanatçı ve öğretim üyesi kimliğine sahip altı katılımcıdan toplanmıştır. Verilerin toplanmasında nitel veri toplama yöntemlerinden görüşme formu yaklaşımı kullanılmıştır. Görüşmeler, çalışma grubundan randevu alınarak iki oturum halinde yapılmıştır. Ses kayıt cihazı ile kaydedilen görüşmeler Microsoft Word programında raporlaştırılmıştır. Görüşme formu ile elde edilen veriler nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda kültür endüstrisinin, çağdaş Türk resim sanatına ve sanat eğitimine yansımaları betimlenmiştir. Araştırmanın son bölümünde, araştırma konusu ile ilişkili olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the“cultural industry”concept introduced in a work titled as“Dialectics of Enlightenment”by Theodor W. Adorno and Max Horkheimer, and researches reflections of this concept upon the Turkish painting art and art education with qualitative methods. Study consists of two parts parallel to sub-objectives. The relations of Turkish painting art with existing markets of art are studied in the first part. In the second part the reflection of cultural industry on art education was diagnosed. Related with both sides of the study, a viewpoint of workgroups was taken into consideration and it was supplied with literature review. In this study which has approach of qualitative research patterns, data was gathered from six participants who owns a lecturer identity by criterion exemplification method. In data gathering process, qualitative interview documentation model approach was used. Interviews took place as two sessions after permissions of appointments had been taken. Appointments that were recorded with voice recording devices, were documented by the help of Microsoft Word software. Data, that was gathered through interview documents, were analyzed by delineative analysis method of qualitative data gathering methods. As a consequence of this analysis, the reflection of cultural industry on Turkish painting art and art education were delineated. In the last part of study, suggestions were made for the future related to topic.