Devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan personelin örgütsel güven algıları: Ankara ili örneği
Organizational trust perception of personnel working in state and foundation universities: Example of Ankara city
- Tez No: 419378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapan idari personelin örgütsel güven düzeylerini belirlemek ve demografik değişkenlerin etkisini incelemektir. Bu doğrultuda betimsel tarama modelindeki araştırmada veri toplama aracı olarak personelin örgütsel güven algılarını belirlemek amacıyla kullanılan Nyhan ve Marlowe (1997) tarafından geliştirilen Örgütsel Güven Envanteri (Organizational Trust Inventory), kişilerarası güven ölçümü için Cook ve Wall (1990) tarafından geliştirilen Bireylerarası Güven Ölçeği (Interpersonel Trust Scale) kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Ankara'daki devlet ve vakıf üniversitelerinin tüm birimlerinde görev yapan toplam 19200 idari personel, örneklemini ise random yöntemiyle belirlenen 772 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Araştırma bulgularının analizinde; yüzde frekans, ortalama standart sapma puanları ile birlikte, İndependent Samples t testi (ilişkisiz ölçümlerde t testi), çoklu gruplar için One Way-ANOVA (tek yönlü varyans analizi) yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışılan üniversite türüne göre, örgütsel güveni oluşturan tüm alt boyutlarda vakıf üniversitelerinde çalışan idari personelin ortalama puanlarının daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların medeni durum değişkeni personelin örgütsel güven algılarında farklılaşmaya sebep olmazken, gelir durumu değişkeninin farklılaşmaya sebep olduğu belirlenmiştir. Araştırmada kadın, ilköğretim mezunu ve göreve yeni başlayan personelin lehine yöneticiye güven ile örgütün kendine güven boyutlarında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan örgütün kendine güven boyutunda yaş, görev yapılan birim değişkenlerinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Statü değişkenine göre ise sadece yöneticiye güven boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Güven, Örgütsel Güven, Devlet Üniversitesi, Vakıf Üniversitesi.
Özet (Çeviri)
Aim of the present study is to determine the organizational trust levels of personnel working in state and foundation universities and to examine the effects of demographic variables. Accordingly, Organizational Trust Inventory developed by Nyhan and Marlowe (1997) and used to determine the organizational trust perception of personnel, and Interpersonal Trust Scale developed by Cook and Wall (1990) for interpersonal trust measurement are used as data collection tool in research in descriptive survey model. While total of 19200 personnel working in all units of state and foundation universities in Ankara in 2013-2014 academic year forms the population of the study, 772 voluntary participants determined by random method form the sample of the study. In analysis of research findings, Independent Samples t test for dual groups and One Way-ANOVA for multiple groups are made along with percentage frequency, mean standard deviation score. As a result of the research, according to university type, it is found that the mean scores of administrative personnel working in foundation universities are higher at all sub dimensions forming the organizational trust and create statistically significant difference. Also, the fact that while the marital status variable of the participants does not cause differentiation in organizational trust perceptions of the personnel, income status causes differentiation is determined. Significant difference at director trust dimension and organization's self reliability dimension of the woman, primary school graduate and new personnel is determined. On the other side, a significant difference has arisen in age, work unit variables at organization's self reliability dimension. According to status variance, on the other hand, a statistically significant difference is found only at director trust aspect. Key Words : Trust, Organizational Trust, State University, Foundation University.