İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin hayalden insan figürü çizimlerine görsel sanatlar eğitiminin etkisi
Summary an essay about the effect of visual art aducatian on 6th class students imaginary human drawings
  1. Tez No: 419379
  2. Yazar: SIDDIKA GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tezimizde yapılan araştırma görsel sanatlar dersinde kullanılabilecek çalışma kağıtlarının öğrencilerin hayalden insan figürü çizimlerine etkisi incelenmiştir.Ankara il milli eğitim müdürlüğünden resmi izin belgesi alınarak Sincan istiklal ilköğretim okulunda uygulama çalışması incelenmeye çalışılmıştır.Araştırmada,görsel sanatlar eğitimi,sanatta figürün yeri,sanatsal düzenleme ilke ve elemanları,öğretim yöntemleri ile bu konuların birbirleri ile bağlantıları bölümler halinde incelenmiştir.ilköğretim müfredatında verilen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirme ölçütü hazırlanmıştır.Puan değerlendirmesi uzmanlar tarafından yapılmıştır.Bu çalışma deneysel desen türlerinden,tek grup ön test_son test modelinde tasarlanmıştır. Değerlendirilen uygulamalar istatistik programında değerlendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda verilerin analizinde istatistiksel paket SPSS kullanılarak analiz edilmiş,elde edilen sonuçlar çalışma kagıdı uygulamalarının öğrencilerin hayalden insan figürü çizimine katkısı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this essay, effects of visual arts lesson on 6th class studens imaginary human drawings was studied.whit the approbation in sincan elemantry school.In the essay visual arts education,figures pkace in art,artistic arrengement principles,education methods and the connections among them were studied fascularyly.An assessment criteria was prapared regarding given gainings in elementary education curriculum.while assessment criteria was being prepared,support was received from three expert educators.This essay usad“one grup pre test_ post test desing ”experimental model. Examined results were surveyed in istatistic programme. Datas obtained from works were entered via EXcel and analysed with SPSS which is used freguently in social sciences fields,this practice is helpful for the troubleshooting of cannot draw imaginary human.